Kadıköy Guide

Yüzünüzdeki Kahverengi Lekeler yok olsun!

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Yüzünüzdeki Kahverengi Lekeler yok olsun!

Yüzünüzdeki Kahverengi Lekeler yok olsun!

Bir yaz daha bitti. Birçoğumuz tatil beldelerinde güneşli havalarda denizin ve havuzun tadını çıkardık. Ancak güneşin güzelliklerini yaşarken yüzümüzdeki, sırtımızdaki çil ve lekelerde koyulaşmalar, sayısında artmalar hatta yeni çıkan lekeler farketmeye başladık. Bütün bunlar genel olarak güneş lekeleri olarak adlandırılırken, melasma adı verilen özel formunda da ek olarak genetik yatkınlık, hamilelik gibi farklı durumlarında ek olarak bu lekeleri tetiklemesi söz konusu olabilmektedir.

Melasma deride güneş gören bölgelerde sonradan ortaya çıkan, kahverengi lekeler şeklinde kendini gösteren bir cilt sorunudur. Başlıca yüz bölgesini, özellikle de alın, yanak ve bıyık bölgesini tutar. Kloasma ise gebelik sırasında ortaya çıkan melasma için kullanılır. Daha çok kadınlarda görülen bir sorun olmakla birlikte (%90), nadiren erkeklerde de görülebilir. Ten rengi koyu olanlarda melasmanın görülme riski daha yüksektir.

 ataşehir guide CİLT LELELERİ ÇİL TEDAVİSİ Özel Sculpture Polikliniği Uzm. Dr. Nezih KARACA 1

Melasmanın neden oluşur?

Melasma, deride melanosit denilen hücrelerin aşırı miktarda melanin üretmeleri sonucunda oluşur. Melanin, deriye renk veren maddedir. Melasmanın gerçek nedeni bilinmemektedir. Ancak ortaya çıkmasını tetikleyen bazı faktörler vardır. Bunlar gebelik, doğum kontrol hapları, hormon replasman tedavisi, aile bireylerinde melasma olması ve güneşe maruz kalındığında deride lekeye yol açan ilaçlardır. Kontrolsüz güneş maruziyeti, genetik eğilimi olan insanlarda melasmaya neden olan başlıca etkendir. Yapılan araştırmalarda melasmanın güneşin çok yoğun olduğu yaz aylarında belirginleştiği ve kış aylarında azaldığı gösterilmiştir.

Melasma nasıl teşhis edilir?

Melasma çoğu zaman muayene ile teşhis edilen bir durumdur. Dermatoloğunuz muayeneye ilave olarak kullandığınız ilaçları, mevcut hastalıklarınızı da sorgulayacaktır. Ayrıca muayenenizin bir parçası olarak Wood lambası adı verilen bir ışıkla lekelerinize bakmak isteyebilir. Bu ışık melasmanızın yüzeyel mi yoksa daha derinde mi yerleştiğine dair bir fikir verebilir. Pratik bir bilgi olarak kahverengi görülen lekelerin genellikle daha yüzeyel olduğu, mavimsi siyah renkli lekelerin daha derinde olduğu söylenebilir. Derin yerleşimli lekelerin tedavisi daha zordur.

ataşehir guide CİLT LELELERİ ÇİL TEDAVİSİ Özel Sculpture Polikliniği Uzm. Dr. Nezih KARACA 2

Melasma nasıl tedavi edilir?

Melasmanın tedavisi zor olabilir. Melasma tedaviye dirençli olabilir veya sık sık tekrar edebilir. Bu durum özellikle güneşten korunmaya yönelik tedbirler alınmadığı zaman görülür. Melasmanın tedavisinde yüzeyel olarak sürülen ilaçlar, kimyasal peeling, lazer, dermaroller ve Cosmelan- Dermamelan gibi leke tedavi yöntemleri kullanılabilir. Yüzeyel olarak kullanılan ilaçlar arasında hidrokinon, azeleik asit, tretinoin ve AHA veya bunların kombinasyonlarını içeren kremler kullanılır. Kimyasal peeling ve lazer tedavileri melasma tedavisinde etkinliği bildirilmiş yöntemlerdir. Hastaların bir kısmı tedaviye yanıt vermeyebilir veya tedavi sonrası leke sorunu daha da belirginleşebilir. Lazer uygulamaları ile (özellikle Q-switched ND-YAG lazer ve Fraksiyonel lazerin belli modellerinde) de oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özel Enzimatik peeling leke tedavi sistemleri melasma tedavisinde yanıt açısından oldukça faydalı yöntemlerdir. Tedavi başarısı %90’ in üzerindedir. Bu tedavi yönteminde hastaya önce klinik ortamında bir maske uygulanır. Bu maske hekimin cilt özelliğine göre belirlediği süre boyunca hastanın yüzünde kalır. Bu süre sonunda hasta yüzünü yıkar ve maske sonrası bakımına başlar. Son zamanlarda mevcut tedavilerin kişiye özel olarak kombinasyonları yapılarak %100’e varan sonuçlarla düzelme sağlanabilmektedir.

Güneş Lekesi Nedir?

Açık tenli, uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde ortaya çıkar. Gençliğinde açık havada uzun saatler boyunca çalışan çiftçiler, denizciler, inşaat işçileri gibi meslek grupları risk altındadır. Adı yaşlılık lekesi olmasına karşın gençlerde de oluşabilir. Özellikle yazları kontrolsüz bir şekilde yapılan güneş banyoları sonrası gelişen güneş yanıkları iyileşirken bu tür leke oluşturarak iyileşir. Açık tenli, sarışın, cildi kolay lekelenen kişiler kendilerini korumasız bir şekilde uzun süreli güneşe maruz bırakmamalıdır. Yaşlılık lekeleri en çok güneş gören yerlerimiz olan el sırtı, alın, önkol, omuz, sırt, boyun V’si gibi alanlarda oluşur. Kahverengi yuvarlak , oval, 0.5-1cm çaplı lekeler seklindedirler Yaşlılık lekeleri sadece estetik açıdan sorun oluşturur, kanserleşme riskleri yoktur.

ataşehir guide CİLT LELELERİ ÇİL TEDAVİSİ Özel Sculpture Polikliniği Uzm. Dr. Nezih KARACA 3

Tedavisi Nasıldır?

Tedavi için en iyi seçenek lazerle soldurmadır. Krioterapi, fotolazer, pigment açıcı ilaçlar diğer tedavi seçenekleridir. Ayrıca güneşten korunma önerilir. Güneş korunması giysiler ve güneş koruyucu kremlerle yapılmalıdır. Lazerle soldurma işlemi ayda bir kez olmak üzere 1-3 seans yapılır.

Çiller Kolay Tedavi Edilir mi?

Çiller genellikle üç yaş civarında ortaya çıkar. İrsidir(otozomal dominant geçiş gösterir). Yazın koyulaşırken kışın renkleri solar. Sarışın, açık tenli ve kızıllarda burun yanaklar ve ön kolda oluşur. Sadece estetik problem oluştururlar. Çillerinden kurtulmak isteyenler için tedavi seçenekleri lazer, kimyasal peeling, leke açıcı kremler sayılabilir. Ve kişiye özel çözümler sağlanarak çillerden tamamen kurtulmak mümkün olabilmektedir. Açık tenli, uzun süre güneşe maruz kalan kişilerde ortaya çıkar. Gençliğinde açık havada uzun saatler boyunca çalışan çiftçiler, denizciler, inşaat işçileri gibi meslek grupları risk altındadır. Adı yaşlılık lekesi olmasına karşın gençlerde de oluşabilir. Özellikle yazları kontrolsüz bir şekilde yapılan güneş banyoları sonrası gelişen güneş yanıkları iyileşirken bu tür leke oluşturarak iyileşir. Açık tenli, sarışın, cildi kolay lekelenen kişiler kendilerini korumasız bir şekilde uzun süreli güneşe maruz bırakmamalıdır.

Uzm. Dr. Nezih KARACA

Dermatoloji Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı

ataşehir guide CİLT LELELERİ ÇİL TEDAVİSİ Özel Sculpture Polikliniği Uzm. Dr. Nezih KARACA 4

1996’da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladı ve 2003 yılında mezun oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji anabilim dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Ege Üniversitesi’ndeki ihtisası sırasında Prof. Dr. Tuğrul DERELİ ile birlikte Dermatolojik Cerrahi ile yakından ilgilendi ve deri tümörlerinin cerrahi müdahaleleri, tırnak cerrahisi, nevüs eksizyonları, kriyoterapi ile ilgili çalışmalar yaptı. Dermoskopi (ben takibi) konusunda dünyanın en iyileri arasında kabul edilen Prof. Dr. Fezal ÖZDEMİR ile birlikte çalıştı, aynı zamanda Malign Melanom Konseyi’nde iki yıl sorumlu asistan olarak tüm ege bölgesinden konseye yönlendirilen hastaların tanı, tedavi ve takipleri ile ilgilenerek malign melanomun ciddi multidisipliner yaklaşımında görev aldı. Kozmetoloji Biriminde Prof. Dr. İdil ÜNAL, Doç. Dr. İlgen ERTAM ile birlikte Botulinum Toksin Uygulamaları, Dolgu Maddesi Uygulamaları, Kimyasal Peeling Uygulamaları, IPL ile lekedamar tedavisi hususlarında çalışmalar yaptı. 2009 Eylül- 2012 Temmuz arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dermatoloji Klinik Şefliği’nde görev yaptı. 2010 yılı sonunda The University of Sydney, Sydney Medical School Head of Discipline for Dermatology, Royal Prince Alfred Hastanesi’nde Profesör Wolfgang WHENINGER ile birlikte Dermatolojik Cerrahi fellowship programına katılarak Deri malign tümörlerine cerrahi yaklaşım ve “Kozmetik girişimler eğitimi aldı. 2012 Ağustos’da İzmir Universal Ege Sağlık Hastanesi’nde göreve başladı. 2013 yılında 01 Nisan-01 Haziran aylarında Prof. Dr. Türkan Saylan bursu ile Amerika’da Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniğinde Prof. Dr. Leslie BAUMANN ile Mohs Cerrahisi, Kozmetik Girişimler, Lazer uygulamaları fellowship kursuna katılma şansını yakaladı. New York Times Bestseller listesine girmiş olan Leslie Baumann’a ait “Skin Type Solutions” isimli kitabın çeviri editörlüğünü üstlenerek, kitabı “Cildinizi Keşfedin” adıyla Türk okurlarıyla buluşturdu. Universal Ege Sağlık hastanesindeki görevinden Temmuz 2013’te ayrıldı ve şu an Nişantaşı Sculpture Polikliniği Medikal Direktörü ve Dermatoloji uzmanı olarak görevine devam etmektedir.

Özel Sculpture Polikliniği

Mim Kemal Öke Cad. No:12/1 Nişantaşı, İstanbul

0212 291 20 91

www.nezihkaraca.com

Benzer İçerikler

0 Comments

Henüz Yorum Yapılmamış!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi