Kadıköy Guide

Yılbaşı Denince Akla Gelenler…

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Yılbaşı Denince Akla Gelenler…

Yılbaşı Denince Akla Gelenler…

Yılbaşı kelimesini duyduğumuz an gözümüzde hep aynı şeyler -yeni bir iş, yeni bir aşk, yeni bir umut…- canlanıyor değil mi? Hiç şüphesiz, hepimiz için yılbaşının ayrı bir önemi var. Yeni yıl dileklerinizi şimdiden tutmaya başladığınızdan eminim. Fakat bu yazıda bahsini ettiğimiz, yeni yıla bakış açımızdan ve duyduğumuz beklentimizden ziyade; yılbaşı ile özdeşleşmişler…

Yılbaşına evimizde de girsek, dışarıda da, hatta diğer günlerden farksız bulup daha önce hiç kutlamamış olsak dahi hepimiz, yazımızın devamında okuduklarınızın pek çoğunu biliyoruz ya da duymuşuzdur.

Bu müstesna gecenin klasiklerini şöyle bir hatırlamak gerekirse; annemizin hazırladığı ağızlara layık sofra, televizyonda gecenin anlam ve önemine uygun yer verilen programlar, sevinçle oynanan oyunlar, saat 00.00’a yaklaşırken duyulan heyecan, 3,2….. geri sayımın tamamlandığı anki sarılmalar, içimizden sayısızca geçirdiğimiz dilekler, uğur getirir diye umut edilip kan kırmızısı narı kırmak…

Yılbaşında evinde girecek olanlar için bu bahsettiklerimiz oldukça tanıdık. Yeni yılı dışarıda geçirecekler için de aslına bakarsanız değişen pek bir şey yok, sadece mekan farklı. Sofra aynı, konser banttan değil, canlı…

Dergimizin bu sayısında yılbaşına dair pek çok konuyu ele aldık. Hangi mekanlara gidilir? Hangi ülkede yeni yıl nasıl kutlanır? Yılbaşında hangi giysi tercih edilmeli? Ne yemek makbul? Yeni yıl ile ilgili tüm sorularınıza, naçizane cevaplar aradık. Yılbaşından bahsedip de ‘Bazıları unutulmaya yüz tutmuş klasiklerine yer vermezsek olmaz.’ dedik.

İşte karşınızda yılbaşı klasikleri:

1) Yılbaşı Ağacı: Yılbaşının vazgeçilmezi ve yılbaşının habercisi hemen tüm AVM’lerde ve mekanlarda rastlarız ona. Üstünde ışıl ışıl süslemeler, altında renk renk, boy boy paketler… Baktıkça gözümüzü alamayız. Yeni yeni evlerde de yerini almaya başladı.

IMG_0028

2) Mandalina: Parmağına geçirip yüzük yapanı, sobanın üstüne kabuğunu koyup kokusunu içine çekeni… Kışın vazgeçilmez bu meyvesi, tabii ki yılbaşı gecesinin de vazgeçilmezi.

Yılbaşı Denince Akla Gelenler mandalina1

3 ) Büyük İkramiye Hayali ve Amorti:  Ya çıkarsa, ya tutarsa, tutarsa ……. alırımlar, yaparımlar… Yılbaşından önce alınan biletler büyük hayallerle cüzdanımızda saklanır. Aranızda hiç tutturan var mıdır bilmem ama gerçekte olan genelde amortidir. Ama hep bir umut, her yıl yine de almazsak olmazlardandır.

yılbaşı denince akla gelen ikramiye ATAŞEHİR GUİDE

4 ) Victoria Secret Özel Yılbaşı Defilesi: Birbirinden güzel top modellerin unutulmaz showlar eşliğinde yaptığı bu dünyaca ünlü defile yılbaşının bir başka klasiğidir. Diğer klasiklerin arasına yeni dahil olmasına rağmen imzasını atmıştır yılbaşına.

yılbaşı denince akla gelen victoria secret defilesi ataşehir guide

5 ) Yılbaşı Çekilişi: Okul yılların başlayan bu ritüel iş hayatında da devam eder. Her yıl, yılbaşı öncesi kura çekilir; artık siz kime denk gelirseniz ya da size kim denk gelirse AVMlerde hediye aramaya başlanır.

yılbaşı denİnce akla gelEn çekiliş ATAŞEHİR GUİDE 1

6 ) Kuruyemiş & Çerez: Yılbaşını evde geçirenlerin atıştırmalık merakı, hepimizin malumu. Paket paket cipsler, torba dolusu alınan kuruyemişler… Cips tercihi değişir de genelde hep karışık kuruyemiş alınır. Kuruyemişin içinden de en hızla tükeneni antep fıstığı olur.

yılbaşı denİnce aklA gelen kuruyEmİş ATAŞEHİR GUİDE

7 ) Noel Baba: Yılbaşından önce bu ton ton dede görünümlü genç animatörlere, neredeyse bütün AVM’lerde bolca rastlayabilirsiniz. Noel Baba yoksa bile şapkası muhakkak bir yerlerde vardır.

ylbaşı denİnce aklA gelen noel baba ATAŞEHİR GUİDE

8 ) Taksim: Her yılbaşı haberlerde, eğlencenin dozunu aşıranlar sebebiyle adını sıkça duyarız.

yılbaşı denince akla gelen taksim ataşehir guide

9 ) Tatil: Hafta arasına denk gelirse eğer ertesi gün okula ya da işe gidilmeyecek olması, yılbaşı mutluluğunu ikiye katlayan bir sebep diyebiliriz.

yılbaşı denince akla gelen tatil (2) ataşehir guide

10) Bant Kayıtlı Eğlence Programları: Bizimle yeni yılı kutluyormuş izlenimi verilen programlar.

yılbaşı denince akla gelen televizyon bant programı ataşehir guide

11 ) Oyun: Kağıt oynayanlar da var elbet ya da hayatımıza yeni dahil olan diğer oyunlar ancak hiç şüphesiz ve tartışmasız yılbaşının klasik oyunu tombaladır. ‘1. çinko, 2. çinko…’ nidalarının yükseldiği bu oyun yeni yılın vazgeçilmezlerinden biridir.  

yılbaşı denince akla gelen oyun1

12 ) Yılbaşı Paketi: Büyük marketlerde yeni yıl yaklaştığı vakit kapının ağzında gördüğünüz; üzeri jelatinle kaplı, ışıltılı bir iple bağlı oldukça janjanlı olarak tabir edebileceğimiz bu paketlere sıkça rastlarız.

IMG_0024

13 ) Hindi: İzlediğimiz yabancı filmlerin etkisi diyebiliriz. Filmlerdeki Noel sofralarında gördüğümüz içi tıka basa dolu hindi, yılbaşı sofrasının assolistidir.

yılbaşı denince akla gelen hindi (1) ataşehir guide

14 ) Seneye Görüşürüz: Çocukluk yıllarında komik gelen ve belki birçoğumuzun yaptığı ancak ilerleyen yaşlarda yapıldığını duyunca yüzümüze zoraki bir tebessüm konduran, yılbaşının klasik bir esprisi.

yılbaşı denİnce akla gelen seneye görüşürüz ATaşehir guide

15 ) Kırmızı Giymek: Yılbaşını rengi kırmızıdır. Kırmızı renkte giyinmenin uğur getirdiğine inanılır. Bu sebepledir ki vitrinlerde bolca kırmızı renge bürünmüş iç ya da dış giyim ürünleri görürüz.

yılbaşı denİnce akla gelen kırmızı giysi ATAŞEHİR GUİDE

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi