Kadıköy Guide

Yemyeşil Bir Cennet: Acarlar Longozu

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Yemyeşil Bir Cennet: Acarlar Longozu

Yemyeşil Bir Cennet: Acarlar Longozu

Son yıllarda tanınmaya başlayan, Sakarya’nın göl içindeki ormanı Acarlar Longozu; kendinizi harikalar diyarında hissetmenizi sağlayacak özel bir köşe. Su menekşesini, nilüferi ve birçok özgün türde bitkiyi görebileceğiniz bu göl tabanlı orman; özellikle fotoğrafçıların gözdesi olmaya aday.

Acarlar Longozu, İğneada Longozu’ndan sonra Türkiye’de ikinci büyük, tek parça halinde ise en büyük longozdur. Longoz; su içine batmış orman, bir başka deyişle de tabanı göl olan orman demektir. Longozlar, kendilerini besleyen akarsuların yer altında oluşan setler sebebiyle akamayıp gölet oluşturması ve ormanların bu sularla kaplanmasıyla oluşmaktadır.

Acarlar Longozu ataşehir guide 1

Türkiye’nin ikinci büyük  subasar ormanı özelliğine sahip Acarlar Longozu, Sakarya’da yer almaktadır. Longoz, Sakarya’daki tek Yaban Hayatı Geliştirme sahasıdır. Çok zengin bitki örtüsüne ve hayvan popülasyonuna sahiptir. Ayrıca birinci dereceden doğal sit alanıdır. Bu bölgeyi ve bölgede yaşayan canlı türlerini korumak için dünyanın en büyük 2 çevre örgütü de işbirliği yapmıştır.

İstanbula yakınlığıyla da ilgi gören Acarlar Longozu; çeşit çeşit hayvanlarıyla, eşsiz görüntüsüyle ve yeşilliğiyle harika bir gezi yeri imkanı sağlıyor. Ahşap yürüyüş yolları, piknik  alanları ve konaklama imkanlarıyla son dönemde oldukça fazla sayıda turist çekmeye başlayan bu adresin her bir noktasında fotoğraf çekebilir ve keyifli zaman geçirebilirsiniz. Seyri doyumsuz bir tabiat güzelliğine sahiptir.

Acarlar Longozu ataşehir guide 2

Dünyanın nadir tabiat köşelerinden biri olan longozda özellikle su menekşeleri  ilgi görüyor. Nilüferleriyle de meşhur bölge, zengin bitki florası ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Eğrelti otu ve göl  soğanları gibi endemik türlerin yer aldığı longoz, ağaç türleri ile de oldukça dikkat çekiyor. Kıyıda yakın zamanda yayılmış kumul alanlarında ise kum sazları ve kum zambakları yayılış gösterir. Ayrıca kumullarda sütleğen türleri, peygamber çiçeği, ve katırtırnağı da görülebiliyor.

Bu doğa harikasının her köşesinde başta kuş ve balık türleri olmak üzere pek çok hayvan çeşidini görebilmeniz mümkün. Longozda tatlı su balığı avcılığı yapılmaktadır. Yayın, kızıl kanat, sazan, turna, oklama denilen balık türlerinin dışında birçok balık çeşidi çıkmaktadır. Acarlar Longozu, dünyada nesli tükenen bazı kuşlarda dahil olmak üzere yaklaşık 200 göçmen kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Yılan, tilki, çakal, yaban domuzu gibi hayvanlar da bölgede yaşamaktadır. Sazlıkların arasında kuluçkaya yatmış kazlar, su tosbahaları, su tavukları, ördekler, sülünler ve balıklar burada adeta sizin arkadaşlığınızı bekliyor.

Acarlar-Longozu-ataşehir-guide-3

Longoz gezginlere, tekne ve deniz bisikletleriyle gezerek bu doğal güzellikleri  keşfetme imkanı da sağlıyor. Tekne turlarına katılarak ya da su bisikleti veya kayığa binerek keyifli zaman geçirmenin yanında; Acarlar Longozu’nun doğasını da yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Longozu keşif için bir başka alternatif ise yürüyüş. Bölgede ziyaretçiler için özel yürüyüş yolları da mevcut. Doğa yürüyüşü sevenler için bulunmaz bir fırsat sağlayan bu longozda; temiz hava, yemyeşil doğa ve kuş cıvıltıları arasında trekking yapabilirsiniz.

Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerinde ilgisini çekmeyi başaran longozda genellikle günübirlik turlar düzenlenmektedir. Ancak bölgede konaklama için alternatifler de mevcut. Burada pansiyon türü oteller bulunuyor. Ayrıca yemek molası verebileceğiniz restoranlar da var.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi