Kadıköy Guide

Yaz aylarının vazgeçilmez tadı: Dondurma

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Yaz aylarının vazgeçilmez tadı: Dondurma

Yaz aylarının vazgeçilmez tadı: Dondurma

Boğazına düşkünlüğü ile tanınan Roma imparatoru Neron, gladyatör dövüşlerini seyrederken, kendisine lezzetli yiyecekler sunan çeşni başlarını ödüllendirirmiş. Çeşni başlarından biri, bir gün dağın zirvesinden topladığı karları bir kaba doldurmuş, üzerine bal ve çeşitli meyve parçaları dökerek imparatora sunmuş. Neron, o güne kadar hiç tatmadığı bu yiyeceği çok sevmiş. Ertesi gün de köle ordusunu kar toplamaya göndermiş. Karın üzerine bal ve ezilmiş meyve döktürerek, tarihin ilk dondurmasını hazırlatmış.

Dondurmayla ilgili bir çok bulunuş hikayesi olmasına rağmen en bilindik olanı bu şekilde. Artık dondurmalar güçlü soğutucular sayesinde süt, meyve ve değişik aromaları karıştırarak dondurmak yöntemiyle yapılıyor. Uygulamada yörelere göre biraz değişik uygulamalar var. Örneğin Türk tipi dondurmada karışıma salep eklenirken, İtalyan usulü, Gelato denilen türde salep konmuyor, daha az yağ ve şeker konuyor, daha kremamsı bir kıvamda servis ediliyor.

Bu sayımızda Anadolu Yakası’nda öne çıkan dondurmacıları sizin için gezdik.

Yaşar Usta
Yaşar Usta
45 yıldır dondurma yapan Yaşar Usta’nın mandıralardan aldığı keçi sütünün lezzeti ve gerçek meyvelerin tadı, dondurmalarını unutulmaz kılıyor. Yaşar Usta’da kırmızı erikten hurmaya, armuttan kestaneye, tahinden tarçına birçok yenilikçi çeşitle karşılaşabilirsiniz. Tüm çeşitlerden tadabilmeniz için bir top dondurmanın hem boyut hem fiyat olarak küçük olduğunu hatırlatalım. Çilekli, limonlu, kavunlu ve vişneli dondurmalarını acele etmezseniz bulamıyorsunuz. Özellikle akşam saatlerindeki uzun kuyruklar fikrinizi değiştirmesin, beklediğinize değecek.

Adres: Biberoğlu Unlu Mamülleri önü, Ali Nihat Tarhan Caddesi, 34/2 Bostancı
Tel: 0 (216) 361 14 40

Beyaz Fırın
Beyaz Fırın
Kadıköy: Anadolu yakasının en ünlü pastanelerinden olan Beyaz Fırın, birçok fırın ve pastane ürününün yanı sıra özellikle yaz aylarında, kendi üretimleri olan dondurma ile de önlerinde uzun kuyruklar oluşturuyorlar. Standart çeşitlerin yanında mevsime özel olarak hazırlanan Crispa üzümlü, fındıklı, narlı gibi meyveli yaz ve kış dondurmaları bulunuyor.

Adres: Küçükbakkalköy Mahallesi Vedat Günyol Sokak, B Blok No: 40/1 Ataşehir
Tel: 0 (216) 577 57 00

 


Ali Usta
Ali Usta
İlk ve tek şubesini 1969 yılında Moda’da açan Ali Usta, aradan geçen 38 yıla rağmen değişmeyen tadını koruyor. Ali Usta’nın, hiçbir katkı maddesi kullanmadığı dondurmalarından en çabuk kaymaklı ve çikolatalı olanlar tükeniyor. Parça çikolatalı ve Türk kahveli dondurmaları ile ünlü olan dondurmacıda külahta aldığınız dondurmaların çikolata sosuna batırılmasını istemeyi unutmayın. Kendi özel tarifi olan Santa Maria ise ilk sorulan dondurma çeşitlerinden.

Adres: Moda Caddesi, No: 264/A, Moda – Kadıköy
Tel: 0 (216) 414 18 80

Baylan
Baylan
Tarihi 1923′e dayanan Baylan’ın (Beyoğlu ve Karaköy’deki şubeleri zamanla kapandığı için) en eski şubesi Kadıköy’de bulunuyor. Bir dondurmacı değil, bir pastane olan mekanın, ünü tüm Türkiye’ye yayılmış olan ürünü Kup Griye. Karamel, krokan ve dondurmanın muhteşem birlikteliğinden meydana gelen Kup Griye’nin yanı sıra Baylan’ın parfesini de denemelisiniz.

Adres: Muvakkithane Cad. No: 9/A Kadıköy
Tel: 0 (216) 346 63 50

 

Cremeria Milano
Cremeria Milanoİki İtalyan hanım tarafından kurulan Cremeria Milano, İtalyan dondurması konusunda eskilerden ve iddialılardan. Sorbe ve gelato tipi iki tür dondurmayı büyük toplar halinde servis ediyorlar. 2 ya da 3 top almak yeterli oluyor. Bitter olanı yoğun tadıyla çikolata tutkunlarını tatmin edecektir. Tiramisulu ve Bailey’s aromalı olanlar da yeniliklere açık olanlar için.

Şaşkınbakkal adres: Kazım Özalp Sk. No: 30/1 Şaşkınbakkal – KADIKÖY
Caddebostan adres: Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi, No 312/E Caddebostan – Kadıköy

Girandola Dondurma
Girandola DondurmaCaddebostan’da açılan ikinci gelatocu. Buradaki çeşitler de bağımlılık yapacak türden. Kan portakalı, elma-tarçın, karadut, kavun-karpuz çeşitleri mutlaka denenmeli. Girandola’da da normal gelato ve sorbe olarak iki ana tür var. Ayrıca kuplar, özel soslu ve meyvalı dondurma tabakları var. Sufle, kurabiye gibi ek lezzetler yanında, normal ya da dondurmalı kahve çeşitleri de sunuyorlar.

Adres: Caddebostan Mahallesi, İskele Sokak, No 14/A Kadıköy
Tel: 0 (216) 385 36 66


Zeynel’in Yeri
Kozyatağına yolunuz düşerse veya akşam yemekten sonra dondurma keyfi yapmak isterseniz kesinlikle tadılması gereken bir tat. Geleneksel dondurmaların yanı sıra mevsim meyvelerinden yapılmış birçok çeşidi bulabilirsiniz. Sakızlısı ve Türk kahvelisi meşhur.

Adres: KayaSultan Sok. No: 14 Kozyatağı

Bu & Bu Dondurma
“Her daim 20 çeşit dondurma %100 organik dondurma yemek istiyorum” diyen herkesin uğraması gerek. Kahveli ve karamelli dondurmasını yiyip ikincisini söyleyebilirsiniz. Mevsim meyveleri ve sütlü dondurmaları nefis.

Adres: Halk Cad. No: 40 Bahçelievler Mah. Çengelköy – Üsküdar
Telefon: 0 (216) 422 05 60

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi