Kadıköy Guide

Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuş nedir, nasıl yapılır?

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuş nedir, nasıl yapılır?

Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuş nedir, nasıl yapılır?

Uçma tutkusunu en özgür ve hesaplı şekilde gerçekleştirmek isteyenler ya da “Adrenalin olsun da, hepsine varım” diyenler, bu yaz için extrem tatil seçeneğiniz yamaç paraşütü yapmak olabilir. Bu eğlenceli olduğu kadar heyecanlı da olan sporu, gelin deneyimli pilotlardan biri olan Ömer Tekin’den dinleyelim:

Ömer Tekin Kimdir?
Yamaç Paraşütü ve Tandem Uçuş 16 mart 1984 Ankara doğumluyum. 2001 senesinde İstanbul Üniversitesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği’ne başladım. Aynı sene üniversitenin havacılık kulübünde uçuş hayatıma başladım. 2008’den beri Kaş’da tandem pilotluğu yapıyorum. Hobilerim dalış, dağcılık, savunma sporları ve dans.

Yamaç paraşütünü kimler yapabilir?
Bu sporu yapmak için yeterli motivasyon ve ilgiye sahip olan herkes uçabilir. Hatta bedensel engeli olmasına rağmen bu sporu kendi başına aktif olarak yapabilen arkadaşlarımız var. Tandem uçuşlarında ise iletişim kurabildiğimiz herkesle uçabiliriz.

Tandem uçuşu nasıl yapılır ?
Bu macerayı yaşamak için sadece ayakkabılarınızın olması yeterli. Faaliyet, aracımızın ofisten hareket etmesiyle başlar. Yaklaşık yarım saat süren yolculuğun sonunda 650 mt’lik kalkış pistine ulaşılır. Tandem yamaç paraşütleri yolcu ve pilotu beraber taşımak üzere dizayn edilmiş kanatlardır. Bu kanatlar açık bir şekilde 15 – 20 derecelik eğime sahip olan kalkış pistine serilir, yolcu önde olacak şekilde kanada bağlanır. Uygun bir rüzgârda beraber yürümeye başlanır. Bu esnada kanat tepemize gelir ve bizi kaldırmaya başlar. Yolcu daha ne olduğunu anlamadan ayakları yerden kesilir, uçuşa başlanır. Uçuş esnasında havada sohbet edebilir, fotoğraf çekebilirsiniz (hatta isteğe bağlı şarkı bile söyleyebilirsiniz). Uçuş Kaş’ın hemen üstündeki Asas Dağının eteklerinden başlar ve muhteşem Kaş ve Meis manzaralı denizin üzerine doğru devam eder. Hava koşullarına bağlı olarak uçuş ortalama 20 – 30 dakika sürer. Uçuş, Kaş Limanına yumuşak bir inişle sona erer. Yolcunun tek yapması gereken pilot söylediğinde ayağa kalkmaktır.

Kilo, boy ya da yaş sınırı var mı?
Yamaç Paraşütü ve Tandem UçuşNormal yaşantımızda nasıl kıyafet alıyorsak, yamaç paraşütü single uçuşlarda (tek başına uçuş) boy/kilo oranımıza seviyemize göre malzeme alıp onlarla uçuyoruz. Tandem yamaç paraşütündeyse uçmak isteyen yolcunun kilosu minimum 20, maksimum 120 kilo kadar olabilir. Kendi 6 aylık bebeklerini uçuran pilot arkadaslarımız da var, fakat yaş olarak çok ufak bireylerle iletisim kurmak zor oldugundan, çok tercih edilmez (!).

Yamaç paraşütünü ya da tandem uçuşunu kimler yapamaz?
Kalp, yüksek tansiyon problemleri yaşayanların ve hamile olanların uçması önerilmez.

 Yamaç paraşütü yapmadan yemek yenebilir mi?
Normal bir seyahatte midemize dokunabilecek yiyeceklerden ve içeçeklerden (portakal suyu, yumurta, alkol ve benzeri gibi) uçuş öncesinde de uzak durmalıyız. Bu tarz yiyecekler uçuş esnasındaki heyecandan ve yükselip alçalmadan dolayı uçuşun enfes keyfini doyasıya yaşamanıza engel olabilir.


Tehlikesi var mı? Nelere dikkat etmeliyiz?

Yamaç Paraşütü ve Tandem UçuşUygun hava koşulları göz önünde bulundurularak, eğitimli ve bilgili pilotlarla gerçekleştirildiğinde çok güvenli olan bu spor, gerekli koşullar göz önünde bulundurulmadan, bilinçsizce veya egolarıyla heraket eden kişilerle gerçekleştirilirse, oldukça tehlikeli bir hal alabilir.

Ülkemizde ve nerelerde yapılabilir? Hangi mevsimler daha uygundur?
Ülkemiz bu konuda oldukça elverişli uçuş sahalarına sahiptir. Çoğu ilimizde uçuş alanları vardır. İstanbul’da Başakşehir’de, Çatalca’ya bağlı Ormanlı’da, Karaburunda, Silivri’de uçulabilir. Türkiye’deki en popüler uçuş noktaları: Fethiye Babadağ, Kaş, Antalya Tahtalı Dağı, Tekirdağ Uçmakdere, Denizli Pamukkaledir.

Tek başımıza yapmak istersek ne kadar süre eğitim ister? Sertifikayı nereler veriyor?
Çok fazla dikkat ve hassasiyet gerektiren bir spor olduğundan, yamaç paraşütü eğitimi, uygun koşullarda ve olabildiğince stabil havalarda yapılmaya çalışılır. İlk başlardaki uçuş limitlerimiz çok kısıtlıyken, (yükseklik, rüzgar hızı ve diğer hava koşulları) tecrübe ve ileri seviye eğitimlerle limitler artar. Başlangıç eğitimi 7 ila 10 gün arası değişen bir sürede değişir. Devamında ise eğitim veren kuruma göre eğitim şekli ve süresi değişir. Eğitim süresini asıl etkileyen faktör, hava koşulları ve kişinin kendi yeteneğidir.

Belge veren farklı kuruluşlar ve uçuş okulları vardır. Fakat ülkemizde bir havacılık federasyonu olmadığından; bu belgeleri yasal olarak denetleyebilecek ya da kontrol edebilecek gerçek bir mevki bulunmamaktadır.

Maliyeti nedir, pahalı bir spor mu?
Diğer hava sporları ile karşılaştırıldığında ucuz bir spordur. Fakat ülkemizin gelir seviyesine göre pahalı bir hobi diyebiliriz. Başlangıç maliyetleri yüksek olsa da devamındaki harcamalarımız çok fazla değildir. Tek kişilik malzeme yaklaşık 2500-3000 Avro civarı. Tandem uçuşları ise, uçulan yere göre değişiklik gösterir ve 250 -300 TL civarındadır.

Yamaç paraşütü yapmak nasıl bir his? Sizi bu spora çeken neydi?
Yamaç Paraşütü ve Tandem UçuşHavada olma hissini bir engelin ardında olmadan, sakin ve yavaş bir sekilde deneyimleyebileceğiniz; hava koşullarına ve kabiliyete göre bunu uzatabileceğimiz bir spordur. Doğada olma hissini, huzuru, sessizliği ve de özgürlüğü tatmak.

Bana hissettirdiğini anlatmak biraz zor. İyi yönde bağımlık gibi bir şey olduğunu söyleyebilirim. Her uçuşta hâlâ heyecanlanmak, her gün sabah havaya bakıp, uçuş yapıp yapamayacağını kontrol etmek… Havada kendi tekilliğinin farkına varmak… Örnekle betimlemeye çalışırsam; bir kuş uçmak için yaratılmıştır, kendi doğasının farkına orda varır ve orada gerçekten özgürdür.

 

http://www.flylycia.com/

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi