Kadıköy Guide

Son dakika bayram kaçamağı hedefleri

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Son dakika bayram kaçamağı hedefleri

Son dakika bayram kaçamağı hedefleri

Yaz tatilinizi bayrama denk getiremediniz diye üzülmeyin, İstanbul yakınlarında kısa kaçamaklar için alternatifleriniz mevcut. Kısa bir yolculuktan sonra ulaşacağınız bu ufak cennetleri günübirlik ziyaret edebilir ya da birkaç gün konaklayabilirsiniz. Tabii konaklamayı düşünüyorsanız, rezervasyonu son güne bırakmamakta fayda var.

Ağva

SONY DSC

İstanbul – Ağva arası 97 km. Ağva, Karadenize yaraşır doğal dokusu ve zenginlikleri ile pek çok keşfedilmemiş güzellikleri barındırıyor içerisinde. Avrupalı doğa tutkunları tarafından “Gidilmesi gereken yerler” listesine de girmiş durumda. Şehir hayatının keşmekeşinden kısa süreliğine de olsa soyutlanmak isteyen, maceracı ruhlu ve huzur arayışında olan herkesi tüm benliği ile kucaklıyor Ağva. Bu güzel beldede konaklayabileceğiniz her cebe uygun oteller ve yeme içme mekanları mevcut. Ağva’ya gidildiğinde yapılacak pek çok aktivite de bulabilirsiniz.

Her yaz, her yaştan gelenlerin renkli saatler geçirdiği dolunay partilerinde kumsallar fenerlerle ışıklandırılıyor ve çeşitli sanatçılar, gruplar dinleniyor, danslar ediliyor.

Doğa yürüyüşleri, olta balıkçılığı, Cuma Pazarı’nda alışveriş, dalga sörfü, mantar günleri, Hacıllı Şelaleleri turu, Göksu Deresi’nde safari, plaj ve koylarda yüzme gibi aktivite imkanları da bulunmaktadır.

Şile

Şile 2Şile, İstanbul’a 76 Km. uzaklıkta. Baharda henüz sahili dolmamışken kafa dinleyebilir, deniz ürünlerine doyabilirsiniz. Şile’de her bütçeye uygun oteller ve yeme içme mekanları bulunmaktadır. Sahilinde denize girebilir ve güneşlenerek vakit geçirebilirsiniz ya da yeşillikler içerisinde doğa yürüyüşleri yapabilir, sandal kiralayıp deniz üzerinde bir tura çıkabilirsiniz. Bunların yanı sıra, Onbir Göller Vadisi’ni ziyaret edip, Gürlek Mağarası’nı keşfe çıkabilirsiniz. 29 yıl önce köyün öğretmeni Osman Yardımcı’nın keşfettiği, ilk Hıristiyanların hapsedildiği mağara, sırf dev sarkıtları için bile görülmeye değer. Yakınlardaki Şile Feneri, Kum Baba, Sofular Köyü ve benzeri yerler keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Avşa Adası

Avşa Adası 2Avşa Adası’nda uygun konaklama ve yeme içme mekanları bulunmaktadır. Marmara Denizi’nin ortasında, Kapıdağ Yarımadası’nın uzantısındaki adalar grubundan biri Avşa Adası. İstanbul’dan deniz otobüsüyle 2 saat 45 dakikada bambaşka bir yerdesiniz. Bu güzergahı havalar iyice ısındığında seçmekte fayda var. Aksi halde dantel gibi koylara, altın renkli kumsallara içiniz gidebilir.

Adanın eski yerleşim yerlerinde Rum ve Bizans etkisini görebileceğiniz turlar için istikamet Yiğitler, Türkeli ve Manastır mevkileri. Çiftlik’teki kiremit mezarları ve Aziz Georgios Manastırı da görülmesi gereken yerler arasında. Avşa, üzüm bağlarıyla ünlü ve halk arasında Şarap Adası diye anılıyor. O yüzden adanın şaraplarını tatmadan dönmeyin.

İğneada

Ýðneada ile Kýyýköy arasýndaki sahiller (*) Igneada and Kiyikoy, shores

İstanbul – İğneada arası 250 km. Şöhreti büyük. Hakkında “Trakya’nın incisi” deniyor. Kırklareli’ne bağlı İğneada, denizi, gölleri, longoz ormanları ve saklı dereleriyle ününü hak ediyor. Bir hafta sonu İğneada Longoz Ormanları’na giderseniz kendinize büyük bir iyilik yapmış olacaksınız. O yüzden su geçirmeyen botlarınızı giyin, rehberli turlardan birini seçin. Çünkü adını bile bilmediğiniz ağaçlar ve kuşlar sizi bekliyor.

İğneada elbette bu kadar değil. Altın tozlu uzun kumsalını keşfettikten sonra, Limanköy’deki 148 yaşındaki deniz fenerini, organik ballarıyla ünlü Beğendik Köyü’nü gezin. Vaktiniz kaldıysa civardaki göllere uzanın. Erikli, Mert, Hamam, Pedina, Saka, Sülüklü ve Ramana gölleri yabani hayvanların ve kuşların doğal evleri.

Sapanca – Maşukiye

Sapanca - Maşukiye 2İstanbul’dan yola çıkıp, 1,5 saat sonra Sapanca Gölü’nde haşmetli ağaçların, kuş cıvıltılarının ve özgürce koşuşturan kazların arasında olmak nasıl fikir? Üstelik civardaki tesislerde SPA masajı ve rahatlatıcı banyolarla bahar yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Bu rotada öğlen gölün çevresinde sakin bir yürüyüş, kıyıdaki tesislerde öğle yemeği, ardından hamak keyfi sizi bekliyor. Yolunuzu biraz daha uzatıp Maşukiye’ye vardığınıza da pişman olmayacaksınız. Çünkü ucu bucağı görünmeyen ormanları ve tomurcuklanan kiraz ağaçlarını herkes sever. Hatta oksijene hala doymadıysanız Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası da çevrede görebileceğiniz yerler arasında. Dinlendirici ve sakin bir tatil.

Yenimahalle – Acarlar Longozu – Taraklı Kasabası

Yenimahalle – Acarlar Longozu – Taraklı Kasabasıİstanbul – Karasu arası 172 Km uzaklıktadır.Sakarya’nın Karasu ilçesindeki Yenimahalle, Acarlar Longozu ve Taraklı Kasabası, iki günlük bir bahar rotası. Yenimahalle, Sakarya’nın Karadeniz’e döküldüğü yerde, eski Türk filmlerinden fırlamış bir kasabayı andırıyor. Buradaki balık lokantalarını hafızaya kaydetmemek imkansız.

Diğer durağınız Türkiye’nin ikinci büyük su basar ormanı Acarlar Longozu, nesli tükenmek üzere olan bitki ve hayvanların ev sahibi. Bu yüzden de korumaya alınmış. Ağaçlarla çevrili gölü, adım başı su menekşeleri ve nilüferler süslüyor.

Sakarya’nın güneydoğu ucundaki Taraklı da bu planın nihai hedefi. Betona yenilmemiş kasabada Osmanlı’dan kalma tarihi evlerin, Arnavut kaldırımı dar sokakların arasında zaman birkaç yüzyıl geriden geliyor.

Kıyıköy

Kıyıköy 2Kıyıköy, İstanbul’dan 157 Km. uzaklıktadır. İstanbul’a iki saat uzaklıktaki bir başka bahar adresi Kırklareli’ne bağlı Kıyıköy. Pabuç ve Kazan ırmakları arasında yüksek bir tepeye kurulu bu sahil kasabasına heyecan verici bir yoldan, Bizans kalıntılarından geçerek giriliyor. Beldede iki katlı ahşap evlerle çevrili sokaklardan sahile uzanıp, balıkçı barınaklarını ve eskiden korsanlar tarafından kullanılan mağaraları keşfedebilirsiniz.

Pabuçdere ile Kazandere’de sandal sefasından sonra “Sadece keyif olmaz” diyorsanız, buyurun kültür turuna. Bizans Dönemi’ne ait kaleye ve beldenin güneybatısında yer alan Aya Nikola Manastırı’na geçin. Kapadokya’daki kaya kiliselerini andıran manastırda aradığınızı bulacaksınız.

Kerpe

Kerpe 2İstanbul – Kerpe arası 150 Km. Kerpe aslında bir balıkçı kasabasıdır. Kerpe merkeze geldiğinizde, kendinizi sıcak ve samimi bir kasaba havasıyla karşılanmış bulacaksınız. Çeşitli butik oteller, apartlar ve kamping alanları mevcuttur. Sahil kasabası olarak da bilinen Kerpe’de yemek açısından ağırlıklı deniz ürünleri ve ızgara çeşitleri bulabilirsiniz. Manzarası, denizi ve sakinliğiyle sizi mest edecek.

Kerpe’de Gezilecek Yerler: Sarısu plajı, Pembe Kayalıklar, Kerpe Kayalıkları

Kerpe’de Yapılabilecek Aktiviteler: Balık tutma, Doğa Yürüşü, Dalış, Dalga Sörfü, Kamping

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi