Kadıköy Guide

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için 10 Madde

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için 10 Madde

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için 10 Madde

Merhabalar,

Bu yazımda yediğin içtiğin senin olsun, gezip gördüklerini anlat diyen arkadaşlarınıza güzel fotoğraflar gösterebilmeniz için sizlere önemli ipuçları vereceğim. Bir taraftan gezip eğlenirken, diğer taraftan nasıl güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. İşte size 10 madde.

1. Fotoğraf makinanızı biraz kurcalayın, kitapçığını okuyup, özelliklerini öğrenin. Aynı konunun fotoğrafını, makinanızın farklı fonksiyonları ile çekin, böylece aradaki farktan hangi fonksiyonun ne işe yaradığını, hangi durumlarda kullanmanız gerektiğini öğr enebilirsiniz. Fonksiyonları keşfettikçe fotoğrafa olan ilginizin de artacağına eminim. Fakat hiçbir zaman unutmayın güzel fotoğraf çekmek için en önemli şey fotoğrafçının yeteneğidir , ekipman kalitesi ve birazda şans sonraki parametrelerdir.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 

2. İlk önce gittiğiniz yerin ruhunu yakalayın. Gittiğiniz yer ile ilgili küçük bir araştırma yapın,nerelere gitmek lazım, nesiyle ünlü öğrenip minik bir liste hazırlayın. Bu mekanlara öncelik verin. Kültürünü, insanlarını, yemeklerini keşfedin.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 3 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 4

3. Her zaman gördüğünüz kartpostalların, fotoğraf karelerinin fotoğrafını çekmeyin. Kendi tarzınız ile farklı fotoğraflar çekmeye çalışın. Renkli pazarları, kalabalık kafeleri, sokak şarkıcılarını, caminin avlusunda babasının elini tutan çocuğu, yoldaki koyun sürüsünü çekip, etkileyici, ilgi çekici, hikayesi olan fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 9 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 8

4. Manzara ve doğa fotoğraflarında doğal ışık ve renkler önemlidir . Çiçek, böcek, mantar, taş, kelebek gibi doğal güzellikleri makro çekim ile fotoğraflayabilirsiniz, objektifinizin diyaframını mümkün olduğu kadar açın ve objenize yaklaşın. Dağ, kırsal alan manzarası çekmek istiyorsanız, objektifinizin diyaframını kısın ve komposizyonunuzda ön plana koyabileceğiniz bir kır evi bulmaya çalışın, bu sayede fotoğrafınıza derinlik katabilirsiniz.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 10 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 11

5. Konunun insan olduğu portre fotoğrafları en çok sevilen fakat bazen en zor gerçekleştirilen çekimlerdendir. Bazı kişiler fotoğraf çektirmeyi sevdikleri için kendiliğinden poz verirken, bazıları da hç poz vermezler. İkinci ihtimali biraz düşürebilmek ve konu olacak kişiyi biraz rahatlatmak için tanışıp, sohbet etmek güzel ve iyi bir yöntemdir. Portre fotoğraflarında kişilerin doğal hallerinde olması önemlidir. Kişilerin yüz ifadelerine ve yaşanmışlıklarına odaklanın, gözlerini mutlaka iyi netleyin.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 5 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 7

6. Işığın özellikle tek yönden geldiği durumlarda, daha çok gün ışığı veya bizim kontrol edemeyeceğimiz ortam ışığı olduğunda, ışığı arkanıza alarak fotoğraf çekmeye özen gösterin. Fotoğraf makinaları nihayetinde makinadır ve birçok özelliği insan gözünden daha geridedir. Renklerin ve detayların arkadan gelen ışık ile daha iyi göründüğünü farkedeceksiniz.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 11 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 12

7. Ufuk çizgisi olacak fotoğraflarda çizginin düz olmasına ve 3’te 1 kuralına özen gösterin. Yani komposizyonunuzda o andaki öneme göre 1 birim gökyüzü, 2 birim yeryüzü yada tam tersi olursa fotografınız göze daha hoş görünür.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 13 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 14

8. Fotoğraflarınızı sadeleştirin. Zoom yaparak veya arka planı düz enleyerek gereksiz detaylardan kurtulun. Arkadaki bir şahsın veya çöp kutusunun sizin objenizin önüne geçmesine izin vermeyin.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 20 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 21

9. Aynı konuyu farklı açılardan fotoğraflayın, yer değiştirin. Tebdili mekanda ferahlık vardır unutmayın. Ayrıca her zaman yatay değil duruma göre fotoğraf makinanızı dikey veya çapraz tutarak da fotoğraf çekebileceğinizi unutmayın hatta fotoğraflarınızı düzenlerken kare kesebilir (crop) değişik bir algı oluşturabilirsiniz.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 31 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 30

10. Fotoğraflarınızı çekerken makinanızı elinize sağlam oturtun, özellikle zoom objektif kullanıyorsanız veya uzun pozlama yapmak istiyorsanız elinizi titretmemeye gayret edin. Bu durumlar için, yardımcı ekipman olarak tripod (üç ayak) kullanmanız veya makinanızı sabit bir yere koyup otomatik zamanlayıcı ile çekim yapmanız daha iyi sonuçlar verir.

Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 40 Seyahatte Güzel Fotoğraf Çekmek için ataşehir guide 41

Keyifli Seyahatler…

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi