Kadıköy Guide

Şehirlerin Efendisi: Paris

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Şehirlerin Efendisi: Paris

Şehirlerin Efendisi: Paris

Şehirlerin Efendisi Paris; insanın içini titreten saraylar, aşıklar, sanatkarlar şehri.

Fransa’nın başkenti Paris; kültür, sanat, moda alanlarında dünyanın önde gelen merkezlerinden birisi… Anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile Paris, dünya tarihinin önemli bir şehri…

Bu yazımızda; yaklaşık 2.000 yıllık tarihe sahip, göz kamaştıran yapıtlarıyla ziyaretçilerini büyüleyen, moda ve lüksün dünya başkenti olarak bilenen Paris’i, namı diğer “Işık Şehir”i tanıtıyoruz.

İçine düştüğünüz anda sizi sarıp sarmalayan ve meraklandıran bu şehir, M.Ö. üçüncü yüzyılda Parisli olarak bilinen Galyalı bir kabile tarafından İle de la Cité’de kurulmuştur. Hafızalarımıza kazının adını ise dördüncü yüzyıldan itibaren almıştır. İsmi ise Galya halklarından olan Parisii’lerden gelmektedir.

Paris denince hiç şüphesiz hepimizin kafasında görkemli mimarisi, kültür ve sanat etkinlikleri, moda ve gastronomi konularında zirvede olması belirir. Bunların yanı sıra başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Paris, Orly ve Charles de Gaulle adlarında iki uluslararası havalimanına sahiptir. Paris aynı zamanda Fransa’nın film yapım merkezidir.

paris ataşehir guide 1 paris ataşehir guide 2

Paris’i Keşfedin

Paris, birçok farklı hayat tarzı ve bakış açısının bir arada görülebileceği bir yerdir. Aşıkların şehri olarak bilinen bu başkent; romantik bir şehir olmasının yanı sıra tarihi yerleri, kültür, sanat, moda etkinlikleri ve yemek kültürüyle de turistler tarafından tercih edilmektedir.

Paris keşfine çıkmak için hazırsanız eğer bu şehrin görülmeye değer tarihi mekanlarından başlayabiliriz.

Müze Severler…

Louvre Müzesi: Fransa’nın ilk devlet müzesidir ve 1793 yılında açılmıştır. Koleksiyonunda La liberté guidant le peuple,Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi birçok şaheser görülebilir. Eserleri hariç mimarisi bile insana bu sarayın harikuladeliğini göstermektedir. Mimarinin en muhteşem örneklerinden biridir ve Fransız usulü dik çatıları da dikkat çekicidir. Müzeye giriş ise ücretlidir.

Orsay Müzesi: Çoğunlukla Fransız sanatına ait; heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunur. Müze daha çok Monet, Degas, Renoir, Cezanne gibi ressamların eserlerinin bulunduğu koleksiyonu ile tanınır. Müzeye giriş ise ücretlidir.

Espace Salvador Dali: Sürrealist sanatçı Salvador Dali’ye adanmıştır. Müzede, Dali’ye ait birçok çizim, karikatür ve heykelin yanı sıra, az sayıdaki resimleri de sergilenmektedir. Dali’nin gravürlerine de yer veren müze,Fransa’daki tek kalıcı sergi olma özelliğine sahiptir.

Rodin Müzesi: Fransız heykeltıraş Auguste Rodin’in eserlerinin sergilendiği müze 1919’da Paris’de açılmıştır. 

Institut du Monde Arabe (IMA): 1987 yılında kurulan müze; Arap ve İslam medeniyetlerinin köklerinden günümüze kadar ulaşan ve gelişen sanatlarına adanmıştır. Müze içinde, Arap medeniyetlerini bazen bütün olarak ortaya koyan; bazen de sanatlarını, tarihlerini, geleneklerini ya da günlük yaşamlarını, özel açılardan inceleyen sergiler sunulmaktadır.

paris ataşehir guide 5 paris ataşehir guide 6

Müzeler haricinde tarihi gezileri tercih edenleri cezbedecek diğer noktalar:

Eyfel Kulesi: Kule ismini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel’den almıştır. Muhteşem bir mühendislik eseridir. Fransız Devrimi’nin kutlamaları için düzenlenen Paris fuarına kapı olarak yapılan bu estetik harikası kule kısa zaman içerisinde tüm dünyaya kendini Fransa’nın sembolü olarak tanıtmıştır. Tüm ihtişamıyla şehri görebileceğiniz , dünyanın en çok ziyaretçi alan ve en çok fotoğrafı çekilen kulesine uğrayıp Paris’i seyre dalabilirsiniz. Kuleye giriş ücretlidir.

Zafer Takı: Şanzelize caddesinin başlangıcında bulunan tarihi bir anıttır. Anıtın ortasında Birinci Dünya Savaşı’nda ölen askerler için yakılmış sönmeyen ateş bulunmaktadır. Mezarın üstünde bulunan alev 1923 senesinden beri hiç sönmemektedir.

Kiliseleri

Notre Dame Katedrali: Gotik mimarinin en güzel eserlerinden Notre Dame Katedrali, Fransız gotik mimarisinin en güzel ve ilk eserlerinden biridir. Victor Hugo’nun Notre Dame’in Kamburu adlı eserinden sonra pek çok filme, müzikale, kitaba ve animasyona konu olmuştur. Heykellerle süslü  katedral Siene Nehri kıyısında bulunmaktadır. Ayrıca her yarım saatte bir asırlık çan sesleri ile çevresindekilerin hayranlığını uyandırmaktadır.

Madeleine Kilisesi: Napolyon Bonapart’ın ordusunun büyüklüğünü göstermek için yapılan bir tapınaktır. Günümüzde kiliseye çevrilmiştir.

Paris’in Elit Hayatını Görmek İsteyenler…

Eğer Paris’in ünlü, elit hayatını görmek isterseniz  Şanzelize Caddesi’ne uğrayabilirsiniz. Bu cadde Paris’in hatta dünyanın en meşhur caddesidir. Şık restoranlar ve dünyaca ünlü markaların mağazaları bu uzun ve geniş caddede bulunmaktadır.

Saint Germain des Pres, ismini kalbindeki Paris’in en eski kilisesi olan Saint Germain kilisesinden alan semt;  aynı isimde çok uzun bir bulvara sahiptir. Bu bulvarda ve çevresindeki şık sokaklarda dünyaca ünlü kafeler, turistik restoranlar ve birbirinden ünlü mağazalar  bulunur. Ayrıca 542 yılında başlamış yerleşimiyle en eski tarihe sahip bölgedir.

Resim Tutkunları…

Ressamlar Tepesi; Paris’in simgelerinden biri olan sokak ressamlarını görebileceğiniz, hediyelik eşyalar alabileceğiniz şirin bir yerdir. Ayrıca bu tepeden Paris’i görmeniz de mümkün.

paris ataşehir guide 3 paris ataşehir guide 4

Çocukluğuna Dönmek, Çocuğuyla Keyifli ve Eğlenceli Vakit Geçirmek İsteyenler…

Disneyland;  masalsı dünyasıyla sizleri bekliyor. Bu eğlence merkezinde; Adventureland, Fatasyland, Discoveryland ve Frontierland olmak üzere dört alan mevcuttur. Girişi ücretlidir.

Aşıklar Kenti

Paris, romantizm şehri olarak bilinir. Bu romantik başkentte ziyaret etmeniz gereken yerlerden biri de Pont Des Arts. Köprünün asıl adı Sanatlar Köprüsü’dür.  Ancak hepimizin bildiği ismiyle Aşıklar Köprüsü. Bu köprünün ritüeli, aşıkların üzerine isimlerinin ya da sembollerin yazılı ya da kazılı olduğu kilitleri asıp anahtarını dilek tutarak nehre atmalarıdır. Yerel halk kadar turistlerin de ilgisini oldukça çekmektedir. Köprü üzerinde rengarenk parlayan çok sayıda asılı kilit bulunmaktadır.

Dünyaca Ünlü Gastronomi Şehrinde Ne Yemeli?

Dünyaca ün salmış Fransız mutfağında yemeklerin lezzetinin yanı sıra sanatsal yönünün öne çıkartılması yani sunumundaki ihtişam da önemlidir.

Fransız mutfağında denize yakın olan bölgelerde deniz mahsullerinden yapılan yemekler öne çıkarken, kuzey bölgesinde av etleri ile yapılan yemekler dikkat çekmektedir.

Fransız şarapları, Fransız tereyağları ve yüzlerce çeşidi olan Fransız peynirleri; bu gezinizde tadabileceğiniz özel lezzetlerdendir.

Geleneksel Fransız kahvaltılarının vazgeçilmezi kruvasanlar ve  Fransız ekmeği olarak ülkemizde de tüketimi yaygınlaşan ‘baguette’ler de önemli lezzetler arasındadır.

Paris’te Eğlence

Paris’te eğlence hayatı oldukça canlıdır. Eğlencenin tercihine göre;  Le Lido, Crazy Horse Saloon, Bal du Moulin Rouge ve Les Folies Bergere, Paris’in en ünlü kabareleridir. Bu kabareler düzenledikleri görkemli şovlarla ünlüdür. Olympia, ünlü sanatçıların konser ve şovlarını sundukları dünyaca bilinen bir konser salonudur. Opéra Garnier ve Opéra de la Bastilleise Paris’te opera keyfini yaşayabileceğiniz yerlerdir. Tiyatro severleri unutmadık. Théâtre du Chatelet, Comédie Française, Odéon – Théâtre de l’Europe, Théâtre de la Ville – Théâtre Sarah Bernarht, kentin başlıca tiyatro salonlarıdır.

Paris’te Ulaşım

Paris’te toplu taşımacılığın yoğun bir kısmı metro üzerinden gerçekleştiriliyor. 14 hatlı metro ağıyla, bir istasyondan öbürüne geçerek şehri baştan başa rahatlıkla dolaşabiliyorsunuz. Şehirde otobüsle de seyahat etme imkanınız var ve bu seyahat size Paris’i seyretme imkanı da veriyor. Ancak hiç şüphesiz Paris’i sokak sokak, abide abide, heykel heykel, cadde cadde görebilmenin en güzel yolu yürüyüş.

Işıklar şehri Paris, ziyaretçilerini harika bir keşfe davet ediyor. 

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi