Kadıköy Guide

Rönesansın Kalbi: Floransa

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Rönesansın Kalbi: Floransa

Rönesansın Kalbi: Floransa

Rönesansın Kalbi olarak bilinen ve Avrupa’nın en eski sanat merkezlerinden biri olan Floransa; müzeleri, sanat galerileri, tarihi binaları ve yetiştirdiği ünlü sanatçıları ile milyonlarca sanatseverin seyahat tercihinde en başta bulunuyor.

İtalya turlarının olmazsa olmaz şehirleri arasında yer ala Floransa, İtalya’daki Toskana Bölgesi’nin başkentidir.  Avrupa’yı sanat ve edebiyatla tanıştıran Rönesans hareketinin doğum yeri olduğu bilinen bu şehir dünyanın kültür, sanat, tarih ve mimari merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu şehrin her noktasında dünyaca ünlü Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi sanatçıların bıraktığı izlerle karşılaşabilir, bu sanatçıların gözünden Rönesans estetiğine şahitlik edebilme imkanı bulabilirsiniz. Şehrin inşasının büyük bir kısmı Rönesans döneminde gerçekleştirildiği için Floransa’nın merkezi UNESCO dünya tarih mirası listesindedir.

Bu şehrin sokaklarında, mimarisinde, sanat eserlerinde tarihin izleri açıkça görülebilir. Romalılar döneminde kurulan Floransa köklü bir tarihe sahiptir. İsmini baharın gelişi için yapılan kutlamalardan aldığı düşünülmektedir. Orta Çağ’da ticaretin önem kazandığı bir döneme şahit olan bu şehrin yükseliş dönemi, Rönesans döneminden sonra Floransa’nın lideri olarak kabul edilen yaklaşık 300 yıl hükümdarlık sürmüş Medici Ailesi ile başlamıştır. Bu aile din ile sanatı birleştirerek kurumlar oluşturarak fark yaratmıştır. Yine bu aile döneminde sanatsal ve entelektüel durumlara fazlalıkla yer verilmiştir.

Floransa’ya yapacağınız gezi için en uygun ve en elverişli zaman İlkbahar ve Sonbahar olarak kabul edilir. Bu tarih kokan şehirde gezi rotanıza ekleyeceğiniz noktalara gelirsek eğer yazımızın devamını okumanızda fayda var.

Floransa Katedrali

Floransa Katedrali ATAŞEHİR GUİDE

Şehrin en güzel sembollerinden sayılan bu katedral gotik tarzda 7. yüzyıldan kalma Santa Reparata Kilisesi alanı üstüne inşa edilmiştir. Girişin ücretsiz olduğu Floransa Katedrali, kubbesi ve girişinde bulunan saati ile ilgi çekmektedir.

Uffizi Galerisi

Uffizi Galerisi Müzesi Floransa ATAŞEHİR GUİDE

Vasari’nin en önemli eseri olan bu yapı bugün dünyanın en önemli galerilerine ev sahipliği yapmaktadır. Giotto, Botticelli, Leonardo da Vinci, Micheangelo, ve Raffaello gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserleri bu müzede sergilenmektedir. Girişi ücretlidir.

Piazza della Signoria

Piazza della Signoria ATAŞEHİR GUİDE

Şehrin önemli meydanlarından Piazza della Signoria, antik rönesansı temsil eden heykelleri ile dikkat çekmektedir.  Michael Angelo’nun “David” isimli çalışmasının bir kopyası, Bandinelli’in “Herkül ve Cacus”, Ammannati’nin “Nettuno” eserleri bulunmaktadır. Bu meydan döneminde birçok zafer sahnesine de ev sahipliği yapmıştır. Vecchio Sarayı olarak da bilinen Floransa Belediye Binası gibi meydanda; İtalya’nın en iyi sanat müzesi Galleria delgi Uffizi de görülebilir.

Ponte Vecchio

Ponte Vecchio ATAŞEHİR GUİDE

Arno Nehri üstündeki en eski ve en ünlü köprüdür. Şehrin sembollerin sayılan bu köprü  Floransa Eski Köprü olarak da bilinmektedir. Köprü, Uffizi ile Medici Sarayını birbirine bağlamaktadır. Bu köprü, Medici günlerinden günümüze çoğunluğu mücevher dükkanlarından oluşan dükkanları barındırır. Ayrıca köprünün üstünde Floransalı kuyumcu ve heykeltıraş Benvenuto Cellini’nin büstü de bulunmaktadır.

Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio ATAŞEHİR GUİDE

Vecchio ya da Signoria Sarayı olarak bilinen saray, Eski saray anlamına gelmektedir. Günümüzde Floransa Belediye Binası olarak kullanılmaktadır. Kale görünümündeki  saray, Medici Ailesi de dahil olmak üzere birçok yetkili insana ev sahipliği yapmıştır. Sarayın ana kapısı dışında Michelangelo’nun “David” heykeli vardır. Ayrıca Verrochio’nun “Putto” ve Giorgio Vasari’nin duvar resimleri  gibi Rönesans Döneminin önemli heykel ve resimleri de bu sarayda görülebilir. Girişi ücretlidir.

Palazzo Pitti

Palazzo Pitti ATAŞEHİR GUİDE

Pitti Sarayı, 1457 yılında Pitti ailesi için inşa edilmiştir. Günümüzde Palazzo Pitti’de Floransa’nın en önemli müzeleri bulunur. Bu sarayda bulunan müzelerde;  Medici Ailesine ait eşya ve hazineler, 16. ve 17. yüzyıla ait resim çalışmaları ayrıca porselen ve kostüm galerisi görülmeye değer.

Boboli Bahçeleri

Boboli Bahçeleri ATAŞEHİR GUİDE

Servi ve çam ağaçlarıyla kaplı bu bahçe dinlenmek için ideal bir yerdir. Serinletici çeşmeleri, yapay sarkıtlı mağaraları ile bu Barok bahçe oldukça ilgi çekicidir.

Battistero di San Giovanni

Battistero di San Giovanni ATAŞEHİR GUİDE

Andrea Pisano ve Lorenzo Ghiberti tarafından sekizgen şekilde yapılmış, bronz kapıları ile ünlü bir vaftizhanedir. İç dizaynında Orta Çağ mozaikleri kullanılmıştır.

Basilica di Santa Croce

Basilica di Santa Croce ATAŞEHİR GUİDE

Bu kilisede Galileo, Michelangelo, Machiavelli, Dante ve diğer önemli birçok insanın anıt mezarının bulunmaktadır.

Giotto Campanile

Giotto Campanile ATAŞEHİR GUİDE

Floransa ve civarının 360 derece panoramik manzarasını izleyebileceğiniz bir çan kulesidir. Giotto tarafından Floransa gotik mimari tarzında tasarlanmıştır. Dikkat çekici mermer süslemelere sahip bu kule girişi ücretlidir.

Her ne kadar İtalya’nın moda başkenti Milano olsa da Floransa’da kıyafet alışverişi konusunda size zarif ve zevkli seçenekler sunuyor. Özellikle deri ürünleriyle ünlü bu şehirde antika ve mücevher mağazalarını da gezebilirsiniz.

Floransa, turistik özelliği haricinde öğrenci şehri olduğundan eğlence hayatı ile de oldukça ünlüdür.

Floransa mutfağı, Yunan ve Romalılardan etkilenmiş zengin bir mutfaktır. Floransa’da İtalyan mutfağı haricinde dünya mutfağından  seçeneklerde bulabilirsiniz. Burada yani Toskana bölgesinde hazırlanan yemekler genel olarak basit ancak leziz tariflerdir.  Yoğun emekle ve yine bölgede yetişen zeytinlerden elde edilen yağ ile hazırlanan yemekler oldukça lezzetli ve sağlıklıdır. Floransa’da yemek yiyebileceğiniz pek çok alternatif mekan bulunmaktadır.

Orta büyüklükteki bu Avrupa kentinde şehir içi ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, tramvay, taksi, özel araç, bisiklet ve yürüme şehir içi ulaşımda kullanılabilecek ulaşım tercihleridir. Şehir merkezindeki birçok noktanın birbirine yakın olması sebebi ile özellikle yürüyüş oldukça popüler bir ulaşım seçeneğidir. Ayrıca bu turizm merkezinin konaklama alternatifleri bir hayli fazladır.

Rönesans estetiğine şahitlik edebilme imkanı sunan bu tarih kokan şehri sizler için kaleme aldık. Gezi rotanıza eklemenizi tavsiye ettiğimiz İtalya’nın görülmeye değer eşsiz bir mimariye sahip bu şehri için şimdiden iyi seyahatler diliyoruz.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi