Kadıköy Guide

Porselen lamina nedir, kimlere uygulanabilir, nasıl yapılır?

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Porselen lamina nedir, kimlere uygulanabilir, nasıl yapılır?

Porselen lamina nedir, kimlere uygulanabilir, nasıl yapılır?

Diş Hekimi Ümit DurgunAtaşehir Dentropol Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nden Ümit Durgun, diş estetiğinde artık önemli bir yer tutan porselen laminalar hakkında bize şu bilgileri verdi:

Porselen lamina nedir?
Porselen laminalar, özellikle ön grup dişlerin ön yüzeylerine uygulanan ince porselen yapraklardır. Çoğunlukla estetik amaçla yapılan bir işlemdir. Diş yüzeyinden az miktarda (0,3-0,7 mm) aşındırma yapılır, bu aşındırılan bölgeye istenilen form, şekil ve boyutta porselen laminanın yapıştırılmasıyla uygulanır. Diş hekimliğinde, yapılan restoratif işlemler arasında diş sert dokusunda en az doku kaybına neden olan işlemdir. Hastanın istekleri doğrultusunda, yüz şekline, dudak yapısına, diş eti şekline ve yapısına, ten rengine göre kişiye uygun gülüş tasarlanmış olur. Dayanıklıkları ve renk stabilitelerinin çok iyi olması sayesinde günümüzde çok yaygın kullanılan bir metot olmasının yanı sıra, estetik olarak da mükemmele yakın sonuç sağlamaktadır.

 
Laminalar kimlere uygulanabilir?
– Çapraşıklıkların ve seviye farkının olduğu dişlerde
– Yapısal formunun ve şeklininin kötü olduğu, çok ufak görünen dişlerde
– Dişlerin aralarında boşluk olduğu ayrık dişlerde (diastema kapatılması)
– Beyazlatma ile yeterli sonuç alınamayan durumlarda, kırılmış, aşınmış dişlerde
– Kozmetik amaçlı hastanın mevcut görüntüsünden hoşlanmadığı durumlarda uygulanabilir.

Laminalar kimlere uygulanamaz?
– Tırnak yeme, diş gıcırdatma gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olan kişiler
– Çene bozukluğu olan hastalar
– İleri derecede diş eti çekilmesi olan hastalar
dışında, hemen her hastaya rahatlıkla uygulanabilir.

Porselen Laminalar 3Lamina İşlemi Kaç Seans Sürer?
Eğer diş etinde estetik amaçlı bir düzenleme yapılmayacaksa, ortalama 2-3 seansta lamina tedavisi sonuçlanır.

Lamina tedavisinin aşamaları nedir?
İlk seansta dişlerin ölçüsü alınır ve bir çalışma modeli oluşturulur. Bu modelde hastanın istekleri ve durumu değerlendirilerek hastaya en uygun planlama yapılır. Sonraki seansta dişler aşındırılır ve hastadan tekrar hassas bir teknikle ölçü alınır. Son seansta ise uygun yapıştırıcı sistemlerle laminalar diş yüzeylerine uygulanır.

Yapılırken ağrı duyar mıyım?
Hayır. Diş yüzeyinde yapılan aşındırmalar bazı hastalarımızda hassasiyet yaratabilir. Bu nedenle hasta ve hekim konforu için anestezi ile çalıştığımızdan, hastalar seans sırasında ağrı duymamaktadır.

Porselen Laminalar 2Laminalar düşer mi?
Hayır düşmez. Hekimler yapıştırma işlemi sırasında, yapıştırıcı sistemlerin uygulama prosedürlerine dikkat ederek teknik hassasiyetle çalıştığı taktirde laminalar düşmez. Günümüzün teknolojisinde üretilen yapıştırıcı sistemler dişe oldukça iyi adapte olabilen ve sağlam yapıdadır.

Laminalar kırılır mı?
Hayır. Laminalara herhangi bir travma (düşme, çatal-kaşık çarpması gibi) gelmediği sürece ve hastanın diş sıkma, gıcırdatma alışkanlığı yok ise laminalar kırılmaz. Diş sıkma/gıcırdatma alışkanlığı olan hastalara ise koruyucu gece plakları yapılarak gelen travmalar önlenir.

Laminalarımı ne kadar süre kullanabilirim?
Hastalar, hekimlerin önerdiği ağız bakım koşullarına uyarak, rutin kontrol randevularına gelerek ve kötü alışkanlıklara sahip olmadıkları sürece uzun yıllar laminalarını rahatlıkla kullanırlar.

Laminaların bakımı nasıl yapılır?
Laminaların bakımı doğal dişlerden farklı değildir. Doğal dişlerde uygulandığı gibi en az günde iki kere fırçalanmalı ve arayüzler için diş ipi kullanmaları gerekmektedir. Ayrıca genel ağız sağlığı için 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmeleri gerekir.

 

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi