Kadıköy Guide

Olimpos: Antik Kalıntılarla Tatil

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Olimpos: Antik Kalıntılarla Tatil

Olimpos: Antik Kalıntılarla Tatil

Olimpos, Son dönemlerde turistik olarak gelişmiş ve rağbet gören tatil beldesi haline geldi. Akalissus, Corydella, İdebessiois, Gagae gibi, Olimpos da Kumluca ilçesine bağlıdır. Antik kalıntılara ev sahipliği yapan Olimpos, aynı zamanda dalgıçlık için de uygun bir yer. Olimpos’da dikkat çeken olaylardan birisi, konaklanacak yerlerin çoğunlukla ağaç ev oluşudur. Olimpos’u daha yakından tanımak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

 

Tarihçesi
Olimpos kelimesi eski Yunanca’da  “ulu dağ” anlamına gelmektedir. Dünyada Olimpos adı, yirmiden fazla dağ ve tepeye verilmiştir. Bazı kasaba ve şehirlere de verilmiştir. Olimpos, antik şehir tanımını  Tahtalı Dağı’ndan almaktadır. Tahtalı Dağı Olimposun 10 km kuzeyinde bulunmaktadır. Tahtalı dağın eteklerinde Yanartaş da bulunmaktadır.

Olimpos Akdeniz sahilindeki antik şehirlerin arasında yer alır. İçinden dere akması Olimposa ayrı bir güzellik katmıştır. Olimpos, Türkiye’nin güney sahilini kapsayan, Antalya şehrine bağlı Olimpos – Bey Dağları Milli Parkı’nın bir bölümünü oluşturmaktadır. Bey Dağları, Toros Sıradağları’nın batı kanadında bulunur. Karlı tepelerinden aşağıya inildikçe, yemyeşil çam ve sedir ağaçları arasından Akdeniz’in turkuaz rengi görülür.

 

Gezilecek Yerler
Olimpos 2
Tarihi boyunca farklı uygarlıkların egemenliğine giren Olimpos, şimdi de turistlerin beğenisini toplayan tam bir doğa cenneti. İçinden geçen bir derenin ayırdığı iki yamaç, caretta carettaların yumurta bırakmaya geldikleri ender sahillerden biri ve yanartaş görebileceğiniz nadir bölgelerden biri… Kumsaldan da görebileceğiniz tepenin üzerinde Ortaçağdan kalan bir kalenin kalıntıları mevcut. Nehrin karşı tarafında hamam kalıntıları, Roma devrinden bir esinti gibi görünen antik tiyatro ve karşılaşacağınız daha birçok tarihi eser kalıntısı, sizi geçmişin büyülü havasına sokabilir. Çıralı Plajı’nın yamaçlarına yakın bir yerde kısa bir yürüyüşün ardından yanartaşların bulunduğu tepeye ulaşmak mümkün. Mitolojik bir hikayeyle bağlantı kurulan bu bölgede Roma ve Bizans zamanından kalma yapılar da var. Bu tepede yeryüzüne çıkan doğal gaz, havanın oksijeniyle birleşerek çok eski devirlerden beri yanmakta. O zamanlar çok daha güçlü olan ateş şimdi küçük ama çok sayıda alev şeklinde yanıyor. Ateş geceleri daha iyi görülebiliyor.

 

Antik Şehir
olimpos 3
Bugün Olimpos ‘da görülen kalıntılar, Geç Roma – Erken Bizans dönemine aittir. Antik yapıların büyük bir bölümü, çoğunluğu defne ve böğürtlen çalısı olmak üzere sık bir bitki örtüsüyle maskelenmiştir. Antik kentte bugüne dek ciddi bir kazı yapılmamıştır. Sadece 1991 ve 1999 yıllarında Antalya Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında bazı eserlerin etrafındaki bitkiler temizlenmiş ve bakım çalışması yapılmıştır.

 

Lahit Mezarlar
Olimpos 6Bu mezarlardan Batıdaki, Olimpos’lu korsanlardan Kaptan Eudemas’a ait olup, üzerindeki direksiz ve küreksiz gemi kabartması ve dört satırlık bir şiir nedeniyle çok ilgi çekmektedir. Şiirin, lahdin yanında bulunan açıklayıcı tabeladan okuduğumuz tercümesi şöyledir:

“Son limana girdi demirledi çıkmamak üzere,

Çünkü ne rüzgardan ne de gün ışığından medet var artık.

Işık taşıyan şafağı terk ettikten sonra Kaptan Eeudemos,

Oraya gömüldü gün misali kısa ömürlü gemisi, kırılmış bir dalga gibi. ”

 

Yanartaş
olimpos 5Yanartaş binlerce yıldır sönemeyen bir ateştir. Bölgede bulunan doğalgaz kaynağı binlerce yıldır ateşin yanmasını sağlamıştır. Eski görkemli ateşini göremesek de hala yanmaya devam etmekte. Yerel halk tarafından mitolojik bir olayla anlatılır. Yıllardır dilden dile dolaşan, ünlü Bellerophontes Efsanesi’nin  efsanenin çıktığı yerdir.

 

Çıralı plajı
olimpos çıralı plajıÇıralı plajı sevimli caratte carettalara ev sahipliği yapan, dünyada eşi az bulunur derecedeki güzel plajlardan biridir. Caratte carettaların yumurtlama dönemi bu plaja gelip yumurtalarını bırakmalarını bire bir izleme fırsatını yakalayabileceğiniz bir fırsatı sizlere sunar.

 

 

 

Dalış ve Kaya Tırmanışı
Olimpos 7Olimpos denizi beldede bulunan antik kent kalıntıları gibi, suyun içerisinde de antik kent kalıntıları vardır. Dalış yapmaya uygundur. Dalış dersleri alabilir ya da grupça dalış yapabilirsiniz. Antik kent kalıntıları arasında dalış yaptığınızda muhteşem bir manzara size eşlik ediyor olacak.

Aynı zamanda Olimpos kaya tırmanışı yapmak için de çok uygundur. Kaya tırmanışı için uygun yamaçlarda keyifli dakikalar geçirirken manzaranın da tadını çıkaracaksınız.

 

Olimposta Ne Yenir ?
Sahil beldesinde olan Olimpos otellerinin restorantlarında ya da çevrede bulunan restorantlarda yöreye özgü lezzetlerden Akdeniz Mutfağının tatlarından deneyebilirsiniz. Bölgede yiyebileceğiniz herşey doğal olmakla birlikte, dalından koparılıp masanıza gelen sebzeler, meyveler, el yapımı reçeller, köy peynirleri, taptaze yumurta, her derde deva otlar… Sahil beldesi olduğu için lezzetli ve taze deniz mahsülleri, çeşit çeşit gözlemeler de bulabileceğiniz bir beldedir.

 

Alışveriş
Olimpos merkezinde yöre halkının küçük tezgahlarda ve dükkanlarda sattığı hediyelik eşyalar, takılar, giyim, süs eşyaları ve el yapımı reçel, marmelat, salça ve benzeri şeyler bulmak mümkündür.

 

Gece Hayatı
Olimpos ‘da gece hayatı  oldukça hareketlidir. Olimpos küçük bir yer olmasına rağmen, bar ve club tarzı mekanlar bulmak mümkün. Üstelik bu mekanların hepsi ahşaptan inşa edilmiş. Bazı pansiyonların bahçelerinde canlı müzik yapıldığı gibi, kumsalda, açık alanlarda müzik yapan ve eğlenen gruplara her an rastlamanız işten bile değil.

 

Olimposta Nerede Kalınır ?
Olimpos’ta çeşitli butik oteller, Ağaç evler ve kamp kurabileceğiniz alanlar mevcuttur.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi