Kadıköy Guide

Mini Bir Ülke: Miniatürk

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Mini Bir Ülke: Miniatürk

Mini Bir Ülke: Miniatürk

Üzerinde yaşadığınız coğrafyanın kültürel dokusunu küçük modeller halinde görmek ister misiniz? Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasına ait eserlerin tekrar hayat bulduğu mini ülke Miniatürk sizleri bekliyor.

Türkiye, Mini Türkiye’sine kavuştu. Herbiri yirmibeş kat daha küçük ve her biri asıllarıyla tıpatıp aynı olan tarihi eserlerimiz bu müzede ziyaretçilerine eşsiz bir gezi imkanı sağlıyor. Miniatürk, tüm gözleri Haliç’in kıyısına çevirmeye yetecek bir cazibe merkezi halini aldı. Yerli ve yabancı turistlerin en çok merak ettikleri ve görmek istedikleri yerlerden biri olan bu müze; İstanbul, Anadolu ve Osmanlı gibi birbirine teğet üç ayrı konsepti buluşturuyor. 500 araba parkı, restoranları, kafeleri, kitapçıları ile sadece tarihsel ve kültürel alan değil, gündelik hayatın bir parçası olmaya aday Miniatürk; büyük çoğunluğu Türkiye sınırları içerisinden, az bir bölümü de İstanbul’un Fethi’nin 550’nci yılı olmasına atfen Osmanlı coğrafyasından seçilmiş önemli eserleri yanyana getiriyor.

Miniatürk ataşehir guide

İsminden de anlaşıldığı üzere Türkiye için önemli yapı ve eserlerin minyatürlerinin sergilendiği bu alan; hem bir kültür hizmeti, hem restoranları ve kafeleriyle yeni bir sosyal yaşam alanıdır. Bu müze sadece görsel bir şölen değil; ayrıca her eserin tarihçesi ve yapı özelliklerini öğrenilebileceğimiz bir eğitim alanı adeta. Ayrıca Miniatürk’te uygulanan sesli rehberlik sistemi ile eserler hakkında Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca olmak üzere 9 dilde bilgi veriliyor. Bu proje sayesinde adını sıkça duyduğumuz ancak görme imkanı bulamadığımız tarihi eserlerimizle tanışma fırsatı buluyoruz.

Miniatürk, Türkiye’nin ilk, dünyanın ise en büyük maket alanına sahip minyatür parkı. Uluslararası Dünya Minyatür Parklar Birliği’ne üye olan Miniatürk’ün yapımı 22 ay gibi rekor bir sürede tamamlandı. Miniatürk, kısa sürede muhteşem bir Türkiye turu atmak isteyenler için ideal bir mekan.

Miniatürk ataşehir guide 3

Türkiye’nin ilk minyatür parkı olan Miniatürk, 02 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır. Dünyanın en geniş maket alanına sahip olan Miniatürk’te toplam 60.000 metrekare alanda 15.000 metrekare maket alanı yer almaktadır. Maketler yurt içinde 10, yurt dışında 3 atölye olmak üzere toplam 13 atölyede üretildi. Maket yapımında açık hava şartlarına uygun malzeme kullanıldı.

Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin maketlerini göreceğiniz Miniatürk’te Anadolu ve çevresinde hüküm sürmüş her medeniyete yer vermeye özen gösterilmiştir. Miniatürk ile Antik Çağ’dan Bizans’a, Selçuklu’dan Osmanlı’ya ait izler Haliç kıyısına taşınmıştır. Ayasofya’dan Selimiye’ye, Rumeli Hisarı’ndan Galata Kulesi’ne, Safranbolu Evleri’nden Sümeli Manastırı’na, Kubbet-üs Sahra’dan Nemrut Dağı Kalıntıları’na dek pek çok kültür ve medeniyetin izleri eserler de yeniden canlandırılmıştır.

Miniatürk ataşehir guide 4

Miniatürk’te, ziyaretçilerin keyifli zaman geçirmesini sağlamak için farklı ortamlar da tasarlanmıştır. 400 kişilik oturma kapasitesiyle amfi-tiyatro, Miniatürk’ü hatırlatacak hediyelik eşyaların satışa sunulduğu alışveriş merkezi, Türkiye-İstanbul Helikopter Simülasyon turu, küçük ziyaretçilerimize özel Miniland çocuk oyun alanı, Feribot, Gezi treni, Masal ağacı, Olimpiyat stadı, Satranç ve Labirent bu mekanlardandır.

Miniaturk’ün içinde iki butik müze olan Kristal İstanbul ve Panorama Zafer Müzesi de ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

Kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesi Kristal İstanbul, dünyanın ilk ve tek kristal müzesi olma özelliğini taşıyor. Bu müzede sergilenen birbirinden değerli tarihi eserler kristal cam içine lazer yöntemiyle üç boyutlu resim işlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu eserleri daha iyi yansıtabilmek için farklı renklerde sergileniyor. Galata Kulesi, Haydarpaşa Garı, Kız Kulesi, ve Rumeli Hisarı görenleri kendine hayran bırakıyor.

Miniatürk ataşehir guide 2

Panorama Zafer Müzesi, Kurtuluş Savaşı’nı 3 boyutlu olarak seyretme imkanının yanı sıra önemli bir eğitici fonksiyon da üstleniyor. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarından seçilen bazı kareler, üç boyutlu maketler, ses ve ışık unsurlarıyla canlandırılıyor. Adeta zaman tünelinden geçermişçesine izlenim bırakan bir mekana dönüşüyor. Aynı zamanda bu müzede Atatürk fotoğrafları sergisini de gezebilirsiniz. Miniatürk’ü ziyaret eden herkes her iki müzeyi de ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Panorama Zafer Müzesi ile Türkiye’nin tarihine de tanıklık etme imkanı buluyoruz. Kurtuluş Savaşımızın özel ses ve ışık efektleri ile aslına uygun olarak canlandırıldığı Panorama Zafer Müzesi’nde; Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün. Sergiye, Atatürk’ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor.

Miniatürk ataşehir guide 1

Dünyanın ilk ve tek kristal müzesi “Kristal Istanbul”; kristal cam, ışık ve yüksek lazer teknolojisini tarihle buluşturan 3 boyutlu eser müzesidir. İstanbul’un birbirinden değerli 16 tarihi eserinin, kristal cam içine lazerle işlenerek oluşturulan dünyanın en büyük figürleri “Kristal Istanbul”da.

Miniatürk’te Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasından eserlerin oluşturduğu bölümler küçük peyzaj düzenlemeleriyle birbirlerinden ayrılmıştır. Ayrıca ziyaretçilerin bu bölümleri kolaylıkla dolaşabilmeleri için gezi güzergahı oluşturulmuştur.

Ziyaretçilerine masalsı bir ortam sağlayan Miniatürk’e mutlaka gitmenizi tavsiye ediyoruz. Kısa bir süre içinde Türkiye’nin tarih turuna katılmak için bu müze sizleri bekliyor. Çocuklarınız ya da sevdiklerinizle hem eğlenceli vakit geçirmek hem de kültürel bir etkinlik gerçekleştirmek istiyorsanız Miniatürk’ü rotanıza eklemelisiniz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 09.00-18:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Ziyaret Ücretleri: Tam bilet 5 TL. İndirimli bilet ise 3 TL dir.

Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi 34445 Sütlüce – Beyoğlu / İstanbul

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi