Kadıköy Guide

Karadeniz’in Sakin Yüzü : Kerpe

 Haberler
 • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
 • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
 • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
 • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
 • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Karadeniz’in Sakin Yüzü : Kerpe

Karadeniz’in Sakin Yüzü : Kerpe

Karadeniz gibi dalgası bol bir denizde yüzmeye uygun sakin bir kıyı bulmak zor. Ama Karadeniz’in tahmin edemeyeceğiniz kadar sakin bir sahiline havlunuzu sermek ister misiniz? Yeşilin maviyle buluştuğu hırçın Karadeniz’in sakin yüzü Kerpe’deyiz. Karadeniz kıyısında Akdeniz’i anımsatan Kerpe ile tanışınca eminiz ki şaşıracaksınız. Yemyeşil ormanları, inci gibi kumu, berrak denizi ile Kerpe ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Kerpe, orman ve denizle içiçe olan Kocaeli’nin ilçesi Kandıra’ya bağlı küçük bir Karadeniz köyüdür.  Şimdilerde tatil beldesi olarak ünlenen Kerpe’nin en büyük avantajı kuzey rüzgarlarını engelleyen ormanları sayesinde Karadeniz’in o nam salmış hareketli suyuna karşı sakin bir denize sahip olmasıdır.

Geçmişi Cenevizlilere kadar uzanan bir balıkçı köyü: Kerpe

Kerpe ataşehir guide 2

Kerpe’nin geçmişi M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Eski adı Kalpe’dir, Helen dilinde bu isim çanak, çömlek, testi, küp anlamına gelir.Yine bu dönemde Kerpe Öküz boynuzu olarak tarif edilirmiş. Konumu sayesinde yıllar içinde sırayla Bitinya Krallığı, ardından Roma, Bizans ve Ceneviz gemilerinin uğradığı limanlardan biri haline gelmiştir. Denizciler havanın ve denizin uygun olmadığı koşullarda bu limanda korunurlarmış. Osmanlı döneminde ise Kerpe, İstanbul’un odun, kömür gibi yakacak ihtiyacı karşılamıştır.Ayrıca ilginç jeolojik yapısı nedeniyle görülmesi gereken kayaları Sultanahmet Camii dahil bir çok caminin yapımında ve Anadolu Hisarı’nın inşaasında kullanılmıştır.

Kerpe’de kısa ya da uzun bir tatil yapmayı mı planlıyorsanız? O zaman sizin için hazırladığımız listemize mutlaka göz atın.

Kerpe, İstanbul’a yaklaşık iki saatlik bir mesafede bulunuyor. Kerpe’de yapılacak şeylerin başında masmavi denizin keyfine varmak geliyor. Kerpe’de denize girebilir, plajlarında güneşlenebilir, burada bulunan koyların güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Karadeniz’e uzanan ormanların arasındaki Kerpe koyu, temiz, duru ve sığ. Denizin içinde metrelerce kulaç attığınız halde su seviyesi yükselmiyor. Yüzmeye yeni başlayanlar ve çocuklar için de ideal. Sahilde ve merkezde bulunan pek çok balık restoranlarını mevcut. Bu restoranlarda Karadeniz’den çıkan en taze deniz ürünlerini tadabilme imkanı bulabilirsiniz. Kerpe‘ye gitmişken Kandıra yoğurdu yemeden olmaz. Köy pazarında alacağınız doğal sebzeler ile yoğurdun olacağı bir sofra sizi canlandırmaya yetecektir.

Doğa sporları tutkunları için doğru adres: Kerpe

Kerpe ataşehir guide 3

 • Kerpe’de bisiklet turları, dağ ve doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışı, yüzme, sualtı sporu, balıkçılık gibi zevkinize uygun aktiviteleri yapmanız mümkün.
 • Tekne kiralayıp Kerpe çevresinde dolaşabilir, Kerpe Burnu arkasındaki Miço Limanı’nın anıt kayalarını, gizli koylarını, dehlizlerini birde denizden görebilirsiniz.
 • Kerpe yakınlarındaki Sarısu ve Kurtyeri deresinde oltayla sazan avcılığı yapabilirsiniz.
 • Doğa ile başbaşa olmak isterseniz de Kerpe Babadağı’na çıkabilir, bu tepeden eşsiz manzarayı izleyebilir, bu oksijen deposu ortamda temiz havayı soluyabilir, dilerseniz de burada sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz.
 • Kerpe’deki eşsiz güzellikteki kayalıklar birçok insanın buraya gelmesi için önemli bir neden olup birçok sanatçı için klip mekanı, moda dergileri için, katalog ve dergi çekimleri için de muhteşem bir mekan olmuştur.
 • Yakın zamana kadar kendi halinde küçük bir balıkçı köyü olan el değmemiş doğası, denizi ve doğal çevresi ile tam anlamıyla bir huzur kasabası Kerpe koyunu birbirinden çekici kayalıklar sarmış.
 • Hırçın Karadeniz’in dalgaları, kayaları dövmüş ve bir mimar ustalığı ile onlara şekil vermiş. Kerpe’nin ünlü doğal güzelliği olan denizin aşındırması sonucu bugünkü şekillerini alan Kerpe Kartal Kayaları’nı mutlaka görmenizi öneriyoruz.
 • Kefken yakınlarındaki Pembe Kayalar’a yapacağınız yürüyüş farklı ve zevkli bir tatil etkinliği olabilir. 
 • Kerpe civarında da görülmeye değer adresler var. Özellikle Kefken, Cebeci, Kumcağız ve Akçakoca önerdiğimiz yakın yerlerdir. Buraya gelmişken vaktiniz varsa uğramanızı tavsiye ederiz.

İstanbulluların kısa bir kaçamak yapmak veya ekonomik bir tatil geçirmek için tercih edilen Kerpe, tüm yaş grupları için uygundur. Dilerseniz ailenizle sakin ya da arkadaşlarınızla eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

Kerpe ataşehir guide 1

Kerpe’ye turistlerin ilgisinin artmasıyla birlikte otel ve pansiyon işletmeciliği de gelişmeye başlamıştır. Pansiyon işletmeciliği daha yaygındır. Haftasonu tatili için gelenlerin tercihi deniz manzaralı pansiyonlardır. Sakin bir tatil isteyenler için Kerpe’nin arka sokaklarında orman manzaralı pansiyonlar mevcut. Kerpe’de sezonluk ev tutmak da mümkün. Ayrıca kamping alanına çadır da kurabilirsiniz.

Yakın zamana kadar kendi halinde sade bir balıkçı kasabası iken bakir doğası ve durgun ve temiz denizi ile son  yıllarda keşfedilerek en gözde tatil yerlerden biri, Karadenizin Bodrum’u olma yolunda ilerliyor.

Hayatınızda mütevazi bir değişiklik yapmak istiyorsanız size Kerpe’ye gidip sessizliğin tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi