Kadıköy Guide

İstanbul’un Çatısı : Aydos Ormanı

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

İstanbul’un Çatısı : Aydos Ormanı

İstanbul’un Çatısı : Aydos Ormanı

Aydos;  yemyeşil ormanı, adalar manzarası ve eşsiz göleti ile hafta sonları İstanbulluların uğrak yeri…

Günlük koşturmaların içinde şehir bazen o kadar kalabalık ve yorucu gelir ki, kaçmak istersiniz. Hele İstanbul gibi büyük bir metropoldeyseniz, yüreğiniz bu istekle daha sık çarpıyor olabilir. Şimdi sıkı durun. Çünkü size şehirden uzaklaşmadan da nefes alabileceğiniz, ruhunuzu canlandıracağınız yerlerin olduğunu müjdeliyoruz. Bu yazımızda sizlere, Aydos Ormanı ve Aydos Göletini anlatacağız. 

İş nedeniyle bırakıp da gidemediğimiz İstanbul’da, yeşile hasret yaşarken hem şehirden koparmadan hem de ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir yer sunmak istiyoruz size. Ailenizle yeşiller arasında bir gün geçirmek istiyorsanız hem size hem de ailenizin küçük üyelerine hitap eden bu ormanı mutlaka görmeniz gerektiğini düşünüyoruz. 

Aydos’ta; ister tek başına isterseniz grup halinde yürüyüş yapabilir ya da koşu, bisiklet gibi eğlenceli aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. “Kendin pişir kendin ye” kısmından faydalanarak açık havada mangal yakmanın keyfini de çıkarabilirsiniz. Ayrıca küçük konuklar için bir lunapark var.  Park içerisinde küçük arkadaşlarımız eğlenirken sizde yeşilin keyfini çıkarabilirsiniz.

Yemyeşil Keşfin Adı: Aydos 

Aydos Tepesi ataşehir guide

Aydos isminin, Latince “kartal” anlamına gelen Aetos’dan geldiği rivayet edilmektedir.   Aydos, 537 mt ile İstanbul’un en yüksek tepesi konumundadır. Aydos, şehre tepeden bakıyor adeta. Aydos Tepesi tüm şehir manzarasına hakim. Aydos’ta şehre yüksekten bakarak Adalar manzarası ile İstanbul’a bir kere daha aşık olabilirsiniz.

Aydos’a E-5 ve TEM bağlantılarıyla Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerinden rahatlıkla ulaşılabilir. Kadıköy’e 20 km uzaklıkta bulunmaktadır. Ulaşımı oldukça kolaydır. Toplu taşıma araçlarında da yararlanılabilir.

İstanbul’un Bakir Alanı: Aydos

Aydos Tepesi ataşehir guide 2

Doğanın tadını çıkarabilmek için çok da uzağa gitmemize gerek yok. Aydos, size bu imkanı tüm nimetleriyle sunuyor.

İstanbul’un son kalan bakir yerlerinden biri olan Aydos, farklı bitki örtülerini görme imkanı veren göleti ve çam ağaçlarıyla donanmış ormanı ile hala doğal güzelliğini koruyor.

Osmanlı döneminde av alanı olarak kullanıldığından bahsedilen, çam ağaçlarıyla bezeli Aydos Ormanı; İstanbul’un oksijen deposudur.   Yer gök adeta yeşil bir duvar, içiniz burada oksijenle dolup taşıyor. İstanbul’da temiz bir nefes alma ortamı sağlayan Aydos’ta, son derece bakımlı koşu parkurlarında yürüyüşünüzü yaparak; spor aktivitenizi yerine getirmenin yanı sıra stresten arınma imkanı da bulabilirsiniz.

Aydos; İstanbul sınırlarından çıkmanıza gerek kalmadan, sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve keyifli bir gün geçirmeniz için yanı başınızda…

Aydos;  ormanda, temiz hava eşliğinde yürüyüş yapabilmenin haricinde gölete karşı çayınızı yudumlayabileceğiniz bir mesire alanıdır. Ormanın girişinde çeşitli kahvaltı, mangal ve piknik için mekanlar bulunmaktadır.

Yemyeşil ağaçlarla donanmış orman içinde tertemiz havayı içimize çeke çeke yürüyüş yapma hayalini gerçekleştirmek için İstanbul’dan kaçış yolu aramamıza gerek yok. Tepede kalan konumuna her ne kadar ters düşen bir ifade olsa da bu imkan ayaklarımızın altında. Aydos, İstanbul’da hala nefes alabileceğimizi kanıtlayan bir adres. Doğa yürüyüşü severlerin ilgisini çekecek bu rota; bitki örtüsü ve mis gibi havası ile İstanbul içinde İstanbul’dan uzaklaşma hissini uyandıracak.

Hepimizin çocukluk anılarında yer alan piknik sefaları; giderek modernleşen şehrimizin hafta sonları vakit geçirmek için sunduğu farklı eğlence alternatiflerinden dolayı ne yazık ki eski cazibesine kaybediyor. Oysa ki sevdiklerimizle piknik yapmanın yerini hangi aktivite alabilir? Artık sadece eski Türk filmlerinde tanık olduğumuz bu aktiviteyi gerçekleştirebilmemiz için uzaklarda değil çok da kısa bir mesafede yer alan Aydos bizlere kucak açıyor.

Türkiye’nin diğer noktalarından ya da yurtdışından gelen misafirlerinizi bu büyük metropolün bilinen adreslerini tanıtırken İstanbul’un doğasıyla da tanıştırmak için ziyaret edilmesi gereken bir rota olabilecek Aydos’un, çoğumuzun sadece adını duyduğu ya da arabayla yakınından geçerken ormanlarına bakarak iç geçirdiği bir nokta olmanın dışına çıkma zamanı geldi. Hafta sonu dinlenmek için uzun mesafeler aşılmamıza, trafik stresi çekilmemize Aydos’la gerek yok!

Aydos’un Bilinmeyen Tarihi

Aydos Tepesi ataşehir guide 5

İstanbul’un her köşesi ayrı bir tarih kokuyor. İstanbul’un saklı tarihinin keşfine her geçen gün yeni bir adres ekleniyor. Aydos’ta tarihin izlerinden nasibini almış bir nokta. Belki de çoğumuzun haberinin bile olmadığı gizli bir tarih saklı burada. Piknik yapmak ya da doğa yürüyüşleri yapmak için uğradığımız Aydos, Bizans’ın kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Tarihe ilgi duyanlar için merak uyandıracağını tahmin ettiğimiz bu konuya Aydos ile ilgili yazımızda paylaşmadan geçmek istemedik.

Aydos’un doğal güzelliğinin yanı sıra son yıllara kadar bilinmeyen tarihi bir yanı da bulunmaktadır. İstanbul Arkeoloji Müzesinin yaptığı kazı çalışmaları sonunda 1000 senelik tarihi Bizans kalıntıları gün yüzüne çıkarıldı. Keçi Kalesi olarak da adlandırılan Aydos Kalesi, İstanbul’u Anadolu’ya bağlayan tarihi yola hakim yapısı ile tarihte önemli bir rol oynamıştır. Kale, Sultanbeyli ilçesindeki kalan kısımda yer almaktadır.

Trafikten ve gürültüden uzak, tüm doğal güzellikleri şehrin içinde barındıran Aydos’u keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. Huzurlu ve keyif dolu bir gün geçirmeniz dileğiyle…

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi