Kadıköy Guide

Dünyada Yeni Yıl ve Görkemli Kutlandığı Şehirler…

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Dünyada Yeni Yıl ve Görkemli Kutlandığı Şehirler…

Dünyada Yeni Yıl ve Görkemli Kutlandığı Şehirler…

2016 ‘ya girmemize az bir zaman kaldı. Bu sene bir değişiklik yapıp klasik yeni yıl kutlamaları yerine dünyanın herhangi bir şehrinde yeni yılı karşılamak istiyorsanız, yeni yıla girilebilecek en güzel şehirleri sizin için derledik.

Yeni yıl coşkusunu dünyanın farklı bir noktasında yaşamak hemen hemen hepimizin hayallerini süslüyor. Malum, dünyaca ünlü birçok şehir yılbaşında en görkemli hale bürünebilmek için adeta birbiriyle yarış ediyor. Dünyanın en güzel şehirlerinden birine yılbaşında gitmeyi planlıyorsunuz. Planlamasına planlıyorsunuz fakat yeni yıla nerede gireceğinize bir türlü karar veremediniz ve bunun araştırmasını yapıyorsunuz. Sizin için yılbaşını geçirebileceğiniz birbirinden farklı ve özel şehirleri araştırdık. Bu özel gecenizde bir payımız olsun…

Dünyada yeni yıl nasıldır? sorusu akla gelince…İşte hayallerimizi süsleyen şehirler:

New York

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... NEW YORK 2

Dünyanın en ışıltılı şehirlerinden New York’ta yılbaşı kutlaması ünlü Times Meydanı’nda başlar. Times Meydanı’nda yeni yıl kutlamak adeta bir rüyayı yaşamak gibi. Her yıl milyonlarca kişi, bu meydanda buluşup yeni yıl için geri sayım yapar. Ardından Brooklyn Köprüsü’nde yürüyüp, gün doğana kadar eğlenmeye devam ederler. Dünyanın en görkemli Noel ağaçlarından birinin meydana dikilmesi 1933’ten beri süregelen bir gelenek. Ağacın süslemesinde binlerce ampul ve bir o kadar da kristal kullanılıyor. Ancak gözünüzü bu ihtişamlı ağaçtan ara sıra ayırıp etrafa bakmanızda fayda var, her an yanı başınızda çok ünlü birini görebilirsiniz. Şehrin akciğerleri Central Park, yeni yılda da bir başka güzel. New York’un en leziz ancak en seçkin restoranları bu parkta. İsterseniz deneyin. Ayrıca dünyaca ünlü sanat şehri New York’ta, Metropolitan Operası’nın ve Broadway Müzikalleri’nin yeni yıl programlarını kontrol edin.

Moskova

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... MOSKOVA

Dünyanın en görkemli mimarisine sahip olan Moskova’da kutlamaların hiç şüphesiz önemli bir bölümü Kızıl Meydan’da yapılır. Burada düzenlenen yeni yıl kutlamalarında gökyüzünde milyonlarca havai fişek patlar. Eşsiz tarihi yapıları ile bezeli bu meydanda insanlar buluşup, eğlencelerini sabaha kadar sürdürür.

St. Petersburg

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... ST PETERSBURG

Rusya’nın ikinci büyük kenti ve kültür merkezi St. Petersburg, yeni yıl kutlamanız için Hermitaj Meydanı seçilecek en güzel yerlerden biri. Havai fişeklerle aydınlanan gökyüzünün altında, buz pistlerinde veya buzdan bir nehrin üzerinde yeni yıla girdiğiniz dakikalar bu eşsiz tablo eminiz ki ömür boyu aklınızdan hiç çıkmayacak. St. Petersburg’da yeni yıla özel düzenlenen opera ve bale programlarını da incelemeyi ihmal etmeyin.

Rio de Janeiro

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... RİO

Dünyaca ünlü karnavalı ile sesini duyuran Rio’da yeni yıl kutlamaları da bir başka bir güzel. Burada düzenlenen yeni yıl eğlencesi günün ilk ışıklarına kadar tıpkı karnavaldaki görkemli bir şekilde müzik ve dans ile geçiyor. İnsanlar genellikle Rio’da yeni yıl kutlaması için beyaz kıyafetler giyip plajda toplanıyor. İnsanlar beyaz kıyafetler giyerek ellerindeki mumları inanışlarına göre deniz tanrıçası olan Lemanja’ya sunar. Denize çiçek bırakılması da bir diğer ritüelleri. Ayrıca bu bölgenin lüks sahil otellerinde de yeni yıla özel görkemli partiler düzenlenir.

Sidney, Avustralya

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... SİDNEY

Yılbaşında her zamankinden daha göz alıcı olan Sidney’de, özellikle Sidney Köprüsü ve Opera Evi ışık gösterileriyle büyüleyici bir görünüme kavuşuyor. Sydney, dünyanın en ihtişamlı yılbaşı kutlamalarının yapıldığı şehirlerden biri. Eğlenmeyi seven, o mekan senin bu mekan benim dolaşıp duran insanlar için Sydney harika bir alternatif. Zaten bunu söyleyen arkadaşımızın ve saygıdeğer yöneticimizin evlerinde de her gün bir parti var. Okyanusya kıtasının en büyük şehri olan Sydney, yeni yılda herkese farklı bir yeni yıl tecrübesi sunar. Parıltılı gece kulüplerinden öğrenci barlarına kadar Sydney’de, her bütçeye göre yılbaşı eğlencesi vardır. Liman bölgesi, Sydney’in yeni yıl kutlamalarının merkezidir. Opera Binası ve Sydney Köprüsü, manzarasıyla güzelleşen liman bölgesi, gece saat 00.00’ı gösterdiğinde ise havai fişeklerle ışıl ışıl olur. Yılbaşı haftasında ofisler kapanır, fabrikalar şalter indirir, çoğunluk tatile gider. Adım başı Noel Baba’ya rastlanır. Sidney’de yılbaşı, dünyanın en büyük havai fişek gösterisi demektir. Her yıl gösteriye farklı bir tema seçilir. Temanın sembolü Harbour Köprüsü’ne asılır.

San Francisco, ABD

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... SAN FRANSİSCO

Her zaman ışıl ışıl olan San Francisco, yılbaşı kutlamalarıyla ziyaretçilerine daha da büyüleyici bir deneyim sunuyor. Heyecanlı kalabalıklar, göz alıcı ışıklar ve buz pistleriyle turistleri renkli bir tatil bekliyor.

Bangkok

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... BANGOK

Asya’nın yükselen kentlerinden Bangkok, değişik bir yeni yıl tecrübesi vaad eder. Bangkok’ta, her yıl üç yeni yıl kutlanır. Gecelerin oldukça hareketli olduğu Bangkok’ta yeni yıl gecesinde, Central World bölgesindeki çeşitli gösterileri izleyebilir ya da Sanam Luang bölgesinde daha geleneksel kutlamalara katılabilirsiniz.

Las Vegas

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... LAS VEGAS

Las Vegas’ta yeni yılda sokak partileri düzenleniyor. Ünlü oteller çeşitli yılbaşı partileri yapıyor. Göz kamaştırıcı havai fişek gösterileri kentin her yerinden görülebiliyor.


Buenos Aires

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... BUENOS AİRES

Yılbaşı akşamı için opera binası olan Tetra Colon’un programını kontrol etmek hoş bir program yapmanıza yardımcı olabilir. Buenos Aires’in opera binası, dünyada akustiği en iyi ilk beş konser salonu arasında sayılıyor. Sadece müzik değil, binanın kendisi de sizi büyüleyecek. Yılbaşı gecesi Buenos Airesliler genellikle evlerinde oturmayı tercih ediyor. Ancak bu şehrin ve gecenin sakin olacağı anlamına gelmiyor. Birçok restoran ve gece kulübü, bu gece için özel olarak hazırlanıyor. Ben bir yılbaşını Puerto Madero’da dans ederek geçirmiştim. Güney yarımküre yılbaşında yazı yaşadığı için ‘Güzel havaların şehri’ olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz Buenos Aires, yeni yılı sokak partileri ile de kutluyor. Özellikle tango sevenler için düzenlenen şovlar hakkında otelinizden yardım alabilirsiniz.

Cape Town

ataŞEHİR GUİDE Dünyada Yeni Yılın En Görkemli Kutlandığı Şehirler... CAPE TOWN

Soğuk bir yılbaşı yaşamak yerine, ‘Yaza merhaba!’ denilen bir yere gitmeye, plajların, şarabın, lezzet mekânlarının ve gece hayatının tadını çıkarmaya ne dersiniz? Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Cape Town, aynı zamanda gastronomi düşkünlerinin de gözbebeği. Şehri anlatmak için kullanılan semboller Masa Dağı, V & A Waterfront Limanı, Ümit Burnu ve şarap bölgesi.

Afrika’nın bu en güney noktasında yapacağınız ilk iş, Table Mountain’a (Masa Dağı) çıkıp şehri 1087 metreden seyretmek olsun. Uzun kuyruklara yakalanmamak için ya erken gidin ya da akşamüstü çıkıp güneşi uğurlayın ve akşamın ilk ışıkları eşliğinde şehri seyredin. Teleferik çok ilginç! Yukarı çıkarken 360° kendi etrafında dönüyor ve herkese güzel manzarayı görme imkânı veriyor. Soğuk sudan hoşlanıyorsanız arkasında Twelve Apostles (On İki Havariler) sıradağları bulunan Camps Bay ve Clifton Plajları’nda denize girin. Victoria ve Alfred (V&A Waterfront) Limanı, şehrin en hareketli ve gözde yerlerinden. 3.000 kadar penguenin insanlarla beraber yaşadığı Boulders Bay, Nelson Mandela’nın hapis yattığı Ruben Adası ve Cape of Good Hope (İyi Dilekler Burnu) yeni bir yıla geçerken insanlara daha güzel günlere ulaşma inancı da veriyor.

Şarap seviyorsanız, yaklaşık bir saat süren yolculuğun ardından dünyaca ünlü Güney Afrika şaraplarının üretim merkezi olan Stellenbosch ve Franschhoek kasabalarına ulaşabilirsiniz. Franschhoek’teki Le Petit Ferme (Pass Road, Tel: +27 (0)21 876 3016/8.www.lapetiteferme.co.za) son zamanlarda yemek yediğim en iyi restoranlardan biri. Fiyatları dert etmeyin. Hesap geldiğinde İstanbul gibi büyük şehirlerdeki sıradan restoranlara ne kadar büyük paralar ödediğimizi anlayacaksınız. Le Quartier Francais (www.lequartier.co.za/cuisine/the-tasting-room) şarap tadımı için inanılmaz bir yer, konusunda dünyanın ilk 50’sinde yer alıyor. Sadece Cape Town’da değil, şehrin çevresinde de yeni yıl için çok sayıda festival düzenleniyor. Genellikle 28 aralık ve 2 ocak tarihleri  arasına denk düşen etkinliklerin ve 1-6 ocak tarihleri arasında düzenlenen yeni yıl festivalinin programlarını inceleyin. Eğer 2 Ocak günü şehirdeyseniz ve rengârenk şemsiyeli insanlar görürseniz şaşırmayın. 2 Ocak geleneklere göre Minstrel Karnavalı.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi