Kadıköy Guide

Dalış Sporu: Yoğun hayatınıza sessiz bir mola

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Dalış Sporu: Yoğun hayatınıza sessiz bir mola

Dalış Sporu: Yoğun hayatınıza sessiz bir mola

Dalış orfozRenkli ve sıcak kıyılara sahip ülkemizde popülerliğini hiç yitirmeyen su sporlarının başında dalış geliyor. Siz de bizim gibi bu branşla şimdiye dek uzaktan ilgilenip de başlamaya fırsat bulamamışlardansanız, aklımızın bir kenarında hep takılı kalmış sorulara profesyonel dalış eğitmeni Onur Kandemir’den aldığımız yanıtlar sizin de ilginizi çekecektir:

Bize biraz dalış sporunun tarihinden bahseder misiniz?
Dalış sporu insaoğlunun havacılığa ve uzaklara olan merakı gibi, sualtını ve bilinmeyenlerini de keşfetmek, ayrıca bir geçim kaynağı olan dipten sünger, sedef, mercan çıkarmak ile başlamıştır. Daha sonrasında M.Ö. 500 yılında, Herodot’un anlatımı ile Scyllis adında bir Yunan denizci Pers saldırısı sırasında basit bir içi boş kamış (bugünkü şnorkel) kullanarak su altında ilerleyip gemilere yaklaşarak bağlama halatlarını kesmiş ve sürüklenmelerini sağlayarak askeri alanda da rol almıştır. Daha sonraki dönemlerde su altında daha uzun kalabilmek için içi hava dolu hayvan derisinden yapılma keseler kullanılarak bugünkü dalış tüplerinin temeli atılmış oldu. Yıllar süren çalışmalar sonucunda Kaptan Cousteau ve Emile Gagnan regülatör ve çelik tüp birleşimini sağlayıp yeni bir çığır açtılar.

Dalış ucak 2 sHerkes yapabilir mi?
Dalışa engel sağlık sorunu olmayan ve 14 yaşından büyük olan herkes bu sporu yapabilir.

Eğitim almak gerekiyor mu, nasıl bir eğitim, ne kadar sürer?
Dalış yapabilmek için mutlaka eğitim almak şart. Deneme (discovery) dalışları için 30 dakikalık bir brifing sonrasında malzemenizi giymenize yardım edilir ve eğitmen ile birebir olarak maksimum 5 metreye 15-30 dakikalık bir dalış yapılabilir. Bu dalışlar kıyıdan ya da tekneden olarak iki şekilde de yapılabilir. Bunu bir ileri seviyeye götürmek isterseniz 3-4 gün sürecek olan eğitimde adım adım fizik kanunları ve basit hesaplamaları, basınç ve hacim ilişkilerini, sualtı haberleşme işaretlerini, güvenli dalış kurallarını, kendi malzemenizi hazırlama ve sökmeyi öğrenecek, su altı becerileri ve ilkyardım becerilerini uygulamayı öğreneceksiniz. Bu eğitim sonunda ise, dünyanın her yerinde geçerli olan sertifikanız ile, bir eğitmen eşliğinde 18 metreye kadar dalış yapabilirsiniz.

Dalış caretta sDalış yapmanın ve eğitimlerinin maliyeti nedir?
Bu işin maliyeti eğitim alacağınız yere ve sezonuna göre, deneme dalışında 70 TL ile 120 TL, kurslarda ise 750 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir. Daha sonrasında başlangıç için ABC dediğimiz maske, palet, şnorkel ve ilerleyen dönemde bütçenize bağlı olarak farklı markalarda elbise, BC, regülatör, sualtı bilgisayarı gibi malzemeleri satın alabilir ya da gittiğiniz dalış merkezinin ekipmanlarını kullanabilirsiniz.

Türkiye’de ve Dünya’da nerelerde yapılıyor?
Türkiye’nin 3 tarafı denizle çevrili olmasına ve bir çok göl bulunmasına rağmen yapılabilecek yerlerin başında Kaş, Fethiye, Marmaris, Bodrum, Ayvalık, Saroz gelmektedir. Özellikle Türkiye’nin dalış cenneti olan Kaş’da WWF’in (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) yapmış olduğu koruma projesi ile canlı popülasyonu artmakta ve bu bölgeye has olan Caretta Caretta türü kaplumbağalar ile dalış yapmak oldukça zevkli. Dünya’da ise Mısır, Tayland, Endonezya, Karayipler, Avustralya, Malezya bu turizmin en önemli dalış noktalarıdır.

Son olarak neden dalış yapmalıyız? Bize ne sağlar, ne hissettirir?
Duş alırken ya da yüzerken almış olduğunuz rahatlama hissini hatırlayın; buna bir de su altında özgürce nefes alıp, diğer canlıları izlemeyi eklerseniz, sorunuzun ilk cevabı bu olacaktır. Yoğun hayatınızdan hep bir kaçış aradığınız, sakin ve sessiz ortamı orada bulacaksınız. Bütün sorunlarınızından uzaklaşacaksınız; önce adrenalin ile heyecanlanacaksınız, sonrasında da içinizi huzur kaplayacak. Çıktığınızda ise bir sonraki dalışınızdaki yeni maceralar için sabırsızlanacaksınız. Ayrıca güzel bir hatıra olarak da son dönemlerin olmazsa olmazı sosyal medya hesaplarınızı sualtı fotoğraflarınız ile süsleyebilirsiniz.


Onur Kandemir Kimdir?
12-03-1982’de İstanbul’da doğdu. Spora ilk olarak Fenerbahçe Spor kulübünde basketbol oynayarak başladı. Sırasıyla Moda Spor, Yenilmez Armada, İstek Vakfı Spor kulüplerinde oynadıktan sonra, Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü’nü kazanarak eğitim aldı.

Özel İstek Vakıf Okulları, Özel Çevre Koleji ve Galatasaray gibi kulüplerde de basketbol antrenörlüğü yapan Onur Kandemir, 1997 yılından bu yana lisanslı olarak dalış ve dalış eğitmenliği yapmaktadır. Snowboard, fitness dallarında da eğitmenlik yapmasının yanı sıra, 2014-2015 Türkiye Vücut Geliştirme 2.’sidir. Kitesurf, wakeboard ve rollerblade hobileri arasındadır.

Onur Kandemir 2 s

 

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi