Kadıköy Guide

Barış Manço Müzesi

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Barış Manço Müzesi

Barış Manço Müzesi

Müzisyen, şarkıcı, besteci, aranjör, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin ve Anadolu rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço’nun ismi Moda’daki evinde yaşamaya devam ediyor. Eminiz ki Barış Manço’yu aramızda tanımayanımız yoktur. Sanatçının, vefatından sonra müzeye dönüştürülen evinden bahsetmeden önce; anılarımızı tazelemek adına, geçmişine biraz değinmek de fayda var.

Barış Manço Kimdir?

ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 6ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ

2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’da doğan Barış Manço, Galatasaray Lisesi’nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktı. 1958 yılından itibaren,Türk Sanat Dünyası’nın önemli müzik gruplarından “Kurtalan Ekspres” ile birlikte ülkemizde olduğu gibi pek çok yabancı ülkede de sayısız konserler verdi. Sanatçının, 200’ün üzerinde bestelediği şarkısı bulunmaktadır. 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandığı şarkılarının bir bölümü; daha sonra Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe’ye çevrilmiş, kendisi ya da başka sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. Çocuk ve aileye yönelik; eğitim, kültür ve eğlence programı olan 7’den 77’ye, 1988 yılında TRT 1’de başlamıştır. Barış Manço, bu programı ile Türk Televizyonculuğu’nda şimdiye kadar ulaşılamamış bir rekora imzasını attı. 7’den 77’ye ile en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yapan sanatçı, Ekvator’dan Kutuplar’a programı ile, 5 kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek; ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut kazandırdı. Barış Manço, yüksek öğrenimini Belçika’da “Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi”nde tamamladı. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca konuşan sanatçı, sanat hayatında 300’ün üzerinde ödüle layık görüldü. Bu ödüllerin dışında;

Türkiye Cumhuriyeti :Devlet Sanatçısı Ankara (1991)

Hacettepe Üniversitesi:Onursal Doktora Ankara (1991)

Soka Üniversitesi:Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo,Japonya (1991)

Belçika Krallığı :Léopold II Şövalyesi Nişanı Brüksel,Belçika (1992)

Fransa Devleti:Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı Paris,Fransa (1992)

Pamukkale Üniversitesi:Onursal Doktora Denizli (1995)

Min-On Sanat Vakfı :Yüksek Şeref Madalyası Tokyo,Japonya (1995)

Liege Prensliği:Onursal Hemşehrilik Beratı Liege,Belçika (1997) ünvanlara sahip oldu.

Kaplumbağanın Öyküsü projesini ve Mançoloji isimli son albümünü sevenlerinin beğenisine sunamadan; 1999 yılında 31 Ocak’ı 01 Şubat’a bağlayan gece, günümüzde müze olarak faaliyet gösteren evinde hayata gözlerini kapadı. Vefatından sonra albümünü, ailesi sevenleriyle buluşturdu. Müzeye dönüştürülen evinde Barış Manço ismi, sevenlerinin ziyaretleriyle gönüllerde yaşamaya devam ediyor.

Müze’ye Dair

ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 2 ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 9

Bestelediği ve sesiyle hayat verdiği şarkılarıyla, ekranlarda farklılık yarattığı televizyon programlarıyla ve ilginç yaşam tarzıyla; adından sıkça söz ettiren Barış Manço, insani kişiliği ile hiç şüphesiz hepimizin kalbine taht kurmayı başarmış ender sanatçılarımızdandır.

Kadıköy’ün en özel semtlerinden biri olan Moda dendiğinde; akla ilk gelen, Barış Manço’nungünümüzde müze olarak faaliyet gösteren evidir. Evin tarihçesine kısaca değinmek gerekirse; köşk, İngiliz Mr. Dawson tarafından 1895-1900 yılları arasında yaptırılmıştır. 1965 yılına kadar birkaç el değiştiren köşkü, yine bir İngiliz olan James Whittall satın almıştır. El değiştirme süreçlerinde bu köşk, ister istemez ilk dokusunu kaybetmiştir. 1984 yılında ise köşkü, Whittall ailesinin son fertlerinden satın alan Barış Manço; aslına uygun olarak restore ettirip, buraya yerleşmiştir.

Barış Manço Evi, 19. yüzyıldan kalma bir köşktür. Bu köşk yapıldığı döneme göre, dikkat çeken bir tarz sergilemektedir. 1 Şubat 1999 tarihinin ilk saatlerinde sanatçının vefat ettiği bu ev, vasiyetlerinden bir tanesiydi. Ünlü sanatçı ve gezgin Barış Manço, yaşadığı bu evin müzeye çevrilmesini sağlığında iken vasiyet etmişti. 81300 Moda adresinde bulunan bu köşk; vefatının ardından, 9 Haziran 2010 tarihinde müze olarak halka açıldı.

ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 3 ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 10

Müze, sizleri bahçesindeki Adam Olacak Çocukları ile karşılıyor. Ayrıca bahçede, sanatçının arabası ve ünlü şarkısından esinlenerek yer verilen domates, biber, patlıcan maketleri de yer alıyor.

Girişin tam karşısında, beyaz mermerden Venüs heykeli de bulunuyor. Köşkün giriş katında salon, yemek odası ve kıyafet odası yer alıyor.

Salonda; Barış Manço’nun “O benim rüyam” dediği, Avusturya’dan satın aldığı piyanosu ve gezdiği ülkelerden aldığı eşyalar bulunuyor. 3. Napolyon dönemine ait şamdan, Mithat Paşa’ya ait olan, kaplumbağa kabuğundan kakma tekniği ve bronz figürler ile yapılmış çalışma masası; bu eşyalardan birkaçı.1800’lü ve 1900’lü dönemlere ait, cam eserler evin nadide parçalarıdır. Sanat hayatı boyunca aldığı ödüller ve çeşitli kıyafetleri de burada sergilenmektedir.

Yemek odasında; Fransız bir avize ve tipik İngiliz masası yer almaktadır. 7 katlı Napolyon tarzı bir dolap ve İngiliz Kraliçesi Ann dönemine ait bir büfe bulunmaktadır. Değerli cam işlemeli likör takımları da, yine bu bölümdeki dikkat çekici eşyalar arasındadır.

Kıyafet odası, müzenin oldukça ilgi gören odalarındandır. Burada, sanatçının kostümleri ve askerlik üniforması sergileniyor. Ayrıca kendisiyle özdeşleşen uzun saçlarından kestiği bir tutam da yine bu odada bulunuyor.

Müzenin diğer katlarına çıkarken; size Barış Manço’ya ait notalar eşlik ediyor.

Evin birinci katında yatak odası ve misafir odası yer alıyor. Bu kat, ailenin heykelleri ile sizi karşılıyor. Odaların duvarlarında sanatçının kıyafetleri mevcut. Ayrıca eşiyle birlikte aldığı antikalar da bu kattaki odalarda bulunmakta. Sanatçının vazgeçilmez aksesuarları olan, yüzükleri ve kemerleri; yatak odasında ayrı bir vitrinin içinde sergileniyor. Yatak odasının 20. yüzyıl Fransız ekolünü; misafir yatak odasının da 3. Napolyon dönemi ve Viyana ekölünü yansıtan mobilyalarla döşendiğini gözlemleyebilirsiniz.

ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 4ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 7

Köşkün ikinci katı tamamen çocuklara ayrılmış. Sanatçının yaptığı tabloları, grafikleri ve mezuniyet belgesini bu katta görebilirsiniz. Diğer oda da ise kurulan ekranda Adam Olacak Çocuk yayımlanıyor.

Diğer bölümlerde ise; seyahat ettiği ülkere ait fotoğraflar, pasaportları, eski nüfus cüzdanı, el yazısıyla yazdığı notları, fotoğraf makinası, gözlüğü ve esprili kravatları sergileniyor.

Şövalye Odası ve Yönetim Odası, köşkün en alt katındadır. Yönetim Odası’nda, sanatçının hayatını anlatan bir arşiv bulunmaktadır. Şövalye Odası’nda da, duvarları baltalar ve döneme ait eşyalar süslemektedir. Ayrıca resim yaparken kullandığı malzemeler yine bu bölümde yer almaktadır. Antrede; Belçika’dan almış olduğu şövalyelik ünvanı, kullandığı mendilleri ve kendisine hediye edilen kırbaçlar mevcuttur.

Köşkte Kışlık Bahçe ve Yazlık Bahçe yer alıyor. Kış Bahçesi’nde, Kurtalan Ekspres grup üyelerinin heykelleri bulunuyor. Ayrıca bu bahçede; Amerikan yapımı ilk orgların atası sayılan Harmonium sergileniyor. Yazlık Bahçe ise,müzede oturabileceğiniz, plak şeklinde masaları ve nota şeklinde sandalyeleri olan bir kafe olarak faaliyet gösteriyor. Bu bahçede; sanatçının yaratmış olduğu, Arkadaşım Eşek ve Süper Babaanne karakterlerinin heykelini de görmeniz mümkün.

ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 5 ataşehir guide BARIŞ MANÇO MÜZESİ 8

Müze, Kadıköy Rıhtımı’na yürüme mesafesindedir. Barış Manço Evi,Resmi ve dini bayramlar ile Pazartesi günleri dışında her gün 09:00-17:00 saatlerinde açıktır. Grup ziyaretleriniz için lütfen telefonla randevu alınız.

Bilet Fiyatları

Tam: 6TL

İndirimli: 4TL

Adres: Yusuf Kamil Paşa Sok. No:5 Moda, Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216 337 94 13

Web Sitesi: www.barismanco.kadikoy.bel.tr

Moda’ya uğrayan ziyaretçiler için Barış Manço Evi’ni gezmek güzel bir aktivitedir. Sevdiklerinizle birlikte hoşça vakit geçirmek için, hepimizin sevdiği ve unutamadığı ünlü sanatçı ve gezgin Barış Manço’nun müzesini görmenizi tavsiye ediyoruz.

Benzer İçerikler

0 Comments

Henüz Yorum Yapılmamış!

There are no comments at the moment, do you want to add one?

Write a comment

Write a Comment

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi