Kadıköy Guide

Athena’nın Gölgesinde Taşlar Diyarı: Assos – Behramkale

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Athena’nın Gölgesinde Taşlar Diyarı: Assos – Behramkale

Athena’nın Gölgesinde Taşlar Diyarı: Assos – Behramkale

 

Denizi, doğası, tarihiyle huzurlu, sakin ve keyifli bir tatil için Assos…

Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi izlerin baskın olduğu bu şirin beldenin sokaklarında gezinirken çağlar öncesinde yürüyormuşsunuz hissine kapılabiliriniz.

Antik ismiyle Assos, günümüzdeki adıyla Behramkale; Edremit körfezinde bulunan, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Midillinin hemen karşısına; birbirinden eşsiz anıtlarıyla 3 bin yıllık tarihi boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yaparak yaşamını sürdüren bir yerleşim yeri. Karşıda Midilli adası, önünde akvaryum gibi berrak bir deniz, arkada efsanevi Kaz Dağları… Kısacası ne arasanız var burada. Kuzey Ege’nin en göz alıcı adreslerinden birisi olan Assos’un oksijeni baş döndürücüdür. Buraya geldiğinizde adeta ilk defa rahat bir nefes aldığınızı hissedersiniz.  Etrafındaki zeytin ağaçlarının, türlü çiçeklerinin ve denizin mis kokusu önce birbirine sonra havaya karışmıştır. Hangisinin kokusu daha baskın anlayamadan havayı içinize çektikçe tarifsiz bir mutluluk kaplar sizi.

Assos behramkale ataşehir guide 1

Assos diğer adı ile Behramkale’ye taşlar diyarı da diyebiliriz. Bölgeden çıkan taşlar tarihi Athena Tapınağı‘nda kullanılmakla kalmamış; Assos’un birbirinden güzel ve şirin otellerinde de kullanılmıştır. Tarihi izlerin baskın olduğu bu şirin beldede gezerken adeta çağlar öncesi döneme yolculuk edeceksiniz. Assos, doğayla tarihin iç içe geçtiği eski bir yerleşim yeridir. M.Ö. 1OOO tarihinden itibaren özellikle Ege’deki adalardan buraya göç olduğu düşünülmektedir. Özellikle Midilli’den gelenlerin kente yerleşmeye başladığından bahsedilmektedir. Gelmiş geçmiş en büyük filozoflardan Aristo’nun hayatının bir dönemi de burada geçmiştir. M.Ö. 347 ve 344 yılları arasında bir felsefe okulu kurmuş ve işletmiştir. O dönemin yöneticisinin kuzeni ile evlenmiş ve ondan bir kız çocuğu olmuştur.  Assos tarihteki pek çok krallıklara dahil olmuştur. Midillilerden sonra kenti Persler ele geçirmiştir. Ardından İskender Perslerle savaşıp şehri ele geçirmiştir. Sonra sırasıyla bu şehirde Romalılar, Bizans hüküm sürmeye başlamıştır. Son olarak 1330’da Osmanlı egemenliği altına girmiştir bu tarihi yer.

Assos behramkale ataşehir guide 4

Assos’u bu kadar özel kılan, dokusunun hiç bozulmamış olması. Bakir güzelliği yıllar önce nasılsa hala aynı. Denize açılan dar sokakları, evleri, gölgesinde dinlenebileceğiniz ağaçları eskiden nasılsa şimdide öyle.

Gizli koyları, ufak ve şirin çarşısı, sokakları saran o mis gibi kekik kokusu, tarihi, doğal güzellikleri, Ege’nin o sevimli şivesi ile konuşan yerlileri ve büyüleyici atmosferi ile bulunduğunuz zamandan ayrılıp, eski çağlara sizi sürükleyecek olan Assos’a gitmenizi tavsiye ederiz. Bu eşsiz güzelliği siz de mutlaka görün.

Assos Gezilecek Yerler

Bu şirin beldeye gitmenizi tavsiye ederken; burada nereleri görmeniz gerektiği konusuna değinmeden olmaz. Listemize göz atmanızı tavsiye ederiz. Eminiz ki Assos’un görülmesi gereken rotaları ilginizi çekecek.

Athena Tapınağı: Adeta cennetten bir köşe olan Assos’ta iseniz gezinizin ilk sırasına Athena Tapınağı’nı ekleyin. 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tapınak isminden de anlaşılacağı üzere Athena için yapılmıştır. Yüzyıllar öncesinden miras kalan bu tapınak bölgenin eski dini yaşamı ve de tarihi ile ilgili bize bilgiler vermektedir. Müthiş bir deniz manzarasına sahiptir.

Athena Tapınağı assos behramkale ataşehir guide

Kadırga Koyu:  Assos’un güzelliklerinden bir diğeri de Kadırga Koyu’dur. Özellikle bunaltan yaz sıcaklarında her daim esen rüzgarı, tertemiz denizi, nefesleri kesen Midilli manzarası ile bu koy; sizi büyülecek.

assos behramkale Kadırga Koyu ataşehir guide

Assos Antik Kenti:  Bölgeye en hakim olan yükseklikte kurulu kent, geçmişte bir ticaret kentmiş. Bu kentin içinde bulunan yapılardan bahsetmek gerekirse; 4000 kişilik tiyatro, birkaç sarnıç ve Athena Tapınağı’dır. Bu kenti gezerken elinizden fotoğraf makinenizi düşüremeyeceksiniz. Çünkü her kare ayrı bir görsel şölen olacak.

assos behramkale Assos Antik Kenti ataşehir guide

Sivrice Koyu: Assos’un yanı başında yer alan koy, cam gibi denizde yüzerek stres atmak isteyenlerin uğrak noktalarındandır. Temiz havası, cıvıl cıvıl kuş sesleri ve masmavi denizi ile aklınızı başınızdan alacak bu koya uğramadan geçmeyin.

assos behramkale Sivrice Koyu ataşehir guide

Assos Liman: Arnavut kaldırımlı taş sokaklarından oluşan bu yer SİT alanı olduğu için yüzyıllık taş yapıları ile dikkat çekiyor. Burada sadece turistik amaçlı tesisler bulunuyor. Bölge antik dokusunu hala koruyor.

assos behramkale Assos Liman ataşehir guide

Assos Yapılacak Şeyler

  • Bu taşlar diyarına geldiğinizde neler yapabileceğiniz konusuna da rehberimizde yer verdik.
  • Burada yapılacak en keyifli aktivitedir yüzmedir. Cam gibi berrak denizinde yüzerek tüm stresinizden arınabilirsiniz. Birbirinden güzel plajları ve koyları şaşırtıcı derecede özel.
  • Diğer bir aktivite ise taş sokaklarında pedal çevirirerek peşinizden gelen Ege’nin dinlendirici rüzgarıyla denizin ve türlü kır çiçeklerinin kokusuyla bisiklet gezisi yapmaktır. Denize açılan sokaklarında, sahilinde, patika yollarında yapacağınız bisiklet turu ile ruhunuzun hafiflediğini hissedeceksiniz.
  • Son olarak; farklı bir şeyler yapmak isteyenler için tercih edilebilir aktivitelerden birisi de jeep safaridir. Doğal güzelliklerin arasındaki parkurlarda yapcağınız jeep safari turu ile adrenalin dolu anlar yaşamanın haricinde civardaki diğer köyleri de tanıma fırsatı bulacaksınız.

Assos’ta Alışveriş

Assos behramkale ataşehir guide 2

Doğrusu bu belde öyle çılgınlar gibi bir alışveriş ortamı sağlayamıyor. Bu şirin beldenin kendisi gibi çarşısı da oldukça minik ve sevimli. Birkaç hediyelik eşya ve yöresel lezzetler satan dükkanlardan başka bir şey yok. Zaten böylesi bakir bir alana geldiyseniz aradığınız şeyler de ya bu bölgeye has hediyelikler ya da tatlar olacaktır. Onları da kolaylıkla temin edebileceğiniz yerler mevcut. Buraya geldiğiniz de yaşlı teyzelerin ellerinde bu yöreye ait kadın figürlerinden yapılmış bebekleri göreceksiniz. Kimi elleriyle ördüğü yün çoraplar da satıyor. Ayrıca gezerken içinize işleyen kekik kokusu da yine her köşe başında bulunabilir. Köylüler kekik haricinde dağlardan topladıkları şifalı bitkileri de satıyor. Zeytin ve zeytinyağı almayı da ihmal etmeyin. Bölgede neredeyse her yer zeytin bahçesi. Köylerden gelen peynir çeşitleri de ağızlara layık.

Assos’ta Ne Yenir?

assos behramkale ne yenir ataşehir guide

Sahil kıyısında bulunan Assos otellerinin restoranlarında veya çarşıda, sahilde yer alan restoranlarda yöreye özgü lezzetlerden, Ege mutfağının güzel tatlarından deneyebileceğiniz mekanlar mevcut. Bölgede yiyeceğiniz her şey doğal, her şey organik. Donatılan masaya baktığınızda da bunu görebileceksiniz. Köy peynirleri, ev yapımı reçeller, zeytinyağı, taptaze yumurta, dalından koparılıp sofrada yerini  alan sebzeler, her derde deva türden otlar… Denizi olur da balığı olmaz mı? Türlü balık çeşitleriyle hazırlanmış deniz mahsüllü lezzetler. Çeşit çeşit gözlemelerden de tadabilirsiniz. Özellikle bölgenin meşhur kabak çiçeği dolması var ki tatmadan gezinizi noktalamayın.

Assos’ta Konaklama

assos behramkale konaklama ataşehir guide

Assos otelleri denince akla ilk gelen yerler Kadırga Koyu, Assos Antik Liman ve Sokakağzı’dır. Konaklama için tercih edilen oteller bu güzel bölgelerde yer alıyor. Assos’ta her tatilcinin zevkine uygun, çok sayıda otel bulmak mümkün. Dilerseniz denize sıfır dilerseniz daha yukarıda muhteşem koy manzaralı otellerde kalabilirsiniz. Otellerin en büyük özelliği doğal ortama uyumlu bir mimariye sahip olmalarıdır. Assos’ta yer alan otellerin çoğu küçük ve butik işletmelerdir.

Sizler için bu yazımızda Türkiye’nin doğal ve tarihi güzellik adreslerinden biri olan Assos’u kaleme aldık. Yazımızı keyifle okumuş olmanızı ve tavsiyelerimizden yola çıkarak bu taşlar diyarını gezi rotanıza eklemenizi ümit ederiz.

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi