Kadıköy Guide

Aşıklar Beldesi: Maşukiye

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Aşıklar Beldesi: Maşukiye

Aşıklar Beldesi: Maşukiye

Sapanca’da hiç kuşkusuz görülmeye değer en özel adres Maşukiye’dir. Bin bir tonda yeşili, dere üzerindeki ahşap köprüleri, şelalesi ve çeşit çeşit meyve bahçeleriyle bir manzara resmini andıran Maşukiye, ismini adeta bu manzaraya ithafen almış, gelenlerin buraya aşık olacağı düşünülerek adına Maşuk denmiş gibi.

Maşukiye’nin ismi ‘aşık’ anlamına gelen maşuktan gelir. Maşukiye’ye aşık olmamak elde değil. Rengarenk kır çiçekleriyle kaplı çayırları, göğe kadar yükselen ağaçlardan dağılan tertemiz havası ile Maşukiye, Sapanca gezi rotasının ilk sırasında yer alır.

Kahvaltı ve Tepelerde Yürüyüş

MAŞUKİYE ATAŞEHİR GUİDE 1

Maşukiye’ye geldiğinizde köy evi konseptli lokantalarda nefis bir serpme bir köy kahvaltısı ile güne başlamak eminiz ki size çok iyi gelecek. Çünkü hem bu kahvaltıyı yapacağınız atmosferin hem de sofradaki lezzetlerin güzelliği size inanılmaz bir mutluluk verecek.

Nostaljik görünümlü köy evleri, hediyelik eşya satan dükkanlar, bahçelerinde yetiştirdiği sebze ve meyveleri satan köy kadınları Maşukiye’yi keşfe çıktığınız her köşede karşınıza çıkacak. Maşukiye’de çiçek seralarını da gezebilirsiniz. Bu seralarda birbirinden güzel, rengarenk ve mis kokulu çiçeklerden almadan dönmeyin.

Sapanca Gölü’nün kıyısındaki Maşukiye, doğal bir mesire ve dinlence alanı. Maşukiye’nin özellikleri ve güzellikleri saymakla bitmez. Ancak en meşhuru alabalıklarıdır. Kiremitte olanlarının tadına doyum olmuyor. Alabalık lezzetini burada tatmadan dönmeyin. Dere kenarında, cıvıl cıvıl kuş seslerinin suyun şırıltısıına karıştığı mutfaktan mis gibi taze alabalık kokuları geliyor. Bir çok kişi bu keyfi tatmak için bu şirin beldeyi ziyaret ediyor.

maşukiye OTELLERİ ATAŞEHİR GUİDE

Diğer yöresel lezzetler mıhlama ve menemen de mutlaka tadılması gerekenlerden. Köy kadınlarının sattığı tamamen doğal, ev yapımı ve yetiştirdikleri ürünlerden saymak gerekirse; tereyağı, peynir, sebze meyvelerden alarak aynı lezzeti evinizde de tatmaya devam edebilirsiniz. 

Hediyelik eşya dükkanlarından çeşit çeşit bakırlar, Buldan örtüler, toprak kaplardan satın alıp evinize Maşukiye’den izler ve nostaljik bir hava katabilirsiniz.

Maşukiye’ye geldiğinizde Kirazlı Yaylası’na mutlaka çıkmalısınız. Bu yayla muhteşem bir manzaraya sahip buradan Sapanca’yı kuş bakışı izleyebilirsiniz.

maşukiye ataşehir guide

Maşukiye’de çayır, çimen türlü renk ve kokuya sahip kır çiçekleriyle bezeli. Bu çiçeklerden o kadar çok etkilenilmiş ki burada tüm sokak isimleri çiçek isimlerinden oluşmaktadır. Birçok caddeye papatya, oya ağacı sokak, küpe çiçeği, menekşe caddesi gibi sevimli isimler verilmiştir.

Maşukiye pek çok aktiviteyi gerçekleştirme imkanı sağlıyor. Dilerseniz Sapanca Gölü’nde su kayağı yapabilirsiniz, dilerseniz kış mevsiminde yanı başında yer alan Kartepe’de kayak yapabilirsiniz.

Butik ve küçük tesislerin hizmet verdiği Maşukiye’de zevkinize ve bütçenize uygun konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Bu yazımızda Maşukiye’yi kaleme aldık. Her köşesi adeta yeryüzünde cenneti andıran bu yöreye ait merak ettiğiniz konulara yer verdik. Ünlü ressamların elinden çıkmış bu manzarada sevdiklerinizle keyif dolu bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi