Kadıköy Guide

Anadolu Yakası Dünya Mutfakları

 Haberler
  • Karşınızdaki kişide oluşturduğunuz imajı yönetmek profesyonellik gerektirir. Kişisel imajınızı yönetmek; Günümüzde yoğun iş ve hayatın temposu kendine has kuralları ve anlayışları da beraberinde getiririyor. Gün geçtikçe yönetmeniz gereken alanlar da çeşitleniyor. Geçmişte lise mezunu olmak bazı konularda...
  • Kültür Sanat Evi Kayıtları Başladı… Yeditepe Kültür Sanat Evi 2017-2018 kayıtlar dönemini başlatıyor, sizler de çocuklarınıza kültür ve sanat ile dolu bir sene sunmaya hazırlanın! 7-10 yaş ve 10-14 yaş grupları için bu yıl Yaratıcı...
  • Antik Mısır Sanatı “Bir uygarlığa kalıcılık sağlayan yegâne etkinlik sanattır.” Mısır Bilimi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitap ile tanınan üyemiz Perihan Sadıkoğlu ile Ejiptoloji (Mısır Bilimi) üzerine konuştuk. Perihan Hanım sizi kısaca...
  • Korku evi : Kadıköy ‘de Maceralı korku Macera arayanlar buraya gelsin Kadıköy’ün korkulu rüyası korku evi diye bilinen yerlere gitmeği hiç düşündünüz mü? Eğer macera ve eğlence peşindeyseniz mutlaka bir kere denemenizi tavsiye ederiz. Gerçek bir hikayeden...
  • Dem Karaköy : sağlığımızın kaynağı çay Dem Karaköy   Çayı sevenlere sesleniyoruz bu yazımızda özellikle bitki çayların meraklısıysanız bu gelecek satırları okumanızdan yanayız. Bir mekan düşünün ki sizlere birbirinden farklı hiç duymadığınız görmediğiniz çay çeşitlerini sunuyor....

Anadolu Yakası Dünya Mutfakları

Anadolu Yakası Dünya Mutfakları

Anadolu Yakası dünya mutfakları açısından da oldukça geniş seçeneklere sahip. Biz de size hem ülke mutfaklarının özelliklerinden kısaca bahsettik, hem de bu mutfakları deneyebileceğiniz bazı mekanlardan sizler için derledik.

FRANSA
fransaDünyanın en ünlü mutfaklarından biri de şüphesiz Fransız mutfağıdır. Kökeni Ortaçağ’a kadar dayanan Fransız Mutfağı, sosları, tatlıları, peynirleri, yemekleri ve göze hitap eden yemek sunumları ile tüm dünyanın beğenisini kazanmıştır. Fransa’da geliştirilmiş, zenginliği ve çeşitliliğiyle ünlü, yemek pişirmenin sanatsal yönünü ön plana çıkaran bir ulusal mutfaktır. Fransa’nın her bölgesinin kendine has karakteristiğe sahip olması, bu şöhretin gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

Şarap, peynir ve tereyağı Fransız mutfağının en önemli öğeleri arasındadır.

Et tüketimi konusunda ise Fransız’lar oldukça iştahlıdır. Tüm av etleri, balıklar, kırmızı ve beyaz etler; hatta at, kurbağa ve salyangoz gibi hayvanların etleri bile kullanılır.

Hamur işi yiyecekler Fransız mutfağının temelini oluşturur. Yemeklerde süt ve krema kullanımı fazladır. Tatlılar Fransız mutfağından önemli bir yer tutar ve tatlı çeşitliliği oldukça fazladır.

Topluca yemek yemek Fransa’da genel bir kuraldır. Yemek masası Fransızlar için bir evin merkezidir. Sebze ve meyvenin çeşitliliği fazladır.

FauchonFauchon
Paris dudaklarınızın ucunda…

1886 yılında, Paris’te, Place de la Madeleine’de kurulan FAUCHON, çağdaş ve lüks Fransız gastronomisini temsil eder.

Kreasyonlarıyla, uluslararası üne sahip olan marka, mükemmeliyete ulaşma ve yegane lezzetler yaratmaya dayalı geleneksel değerlerini; hayal gücü, cesaret ve yaratıcılıkla birleştiriyor. Her gün, şefleri bize yeni tatlar ve özenle seçilmiş ürünlerle hazırlanan benzersiz lezzet uyumları ve dengeli tarifler sunuyor.

İstanbul’da FAUCHON’un yörüngesine girin ve Fransız Gastronomisinin eşsiz deneyimine kucak açın; özgün Fransız ekmekleri, incelikle ve iştah açıcı yemekler, ”haute couture” pastalar, meşhur eklerler, tadı damakta kalan şık ve gurme hediyeler… Kahvaltıdan, akşam yemeğine kadar bütün öğünleri değerlendirebileceğiniz bir konsepte sahip bir mekan Fauchon.

Adres: Akasya Acıbadem Çeçen Sok. Acıbadem
Telefon: 0 (216) 290 3715

İTALYA
italyaDünyanın hemen her tarafında bilinen ve sevilen İtalyan mutfağı hem en popüler hem de en eski yemek kültürlerinden biri. Geçmişinin M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayandığı biliniyor. İtalyan mutfağında Etrüsk, Antik Yunan, Antik Roma, Bizans, Yahudi ve Arap mutfaklarının etkisi çok belirgindir. Bugünkü İtalyan mutfağının temellerinin ise Amerika’nın keşfinin ardından domates, patates, biber gibi pek çok sebzenin Avrupa’ya girişiyle şekillendiği biliniyor.

Yiyecekler ve malzemeler bölgelere göre farklılık gösterir. Ulusal mutfağın en bilinen yemeklerinden çoğu başlangıçta yöresel olup, daha sonra İtalya’nın her tarafına yayılmış ve bu yayılım sırasında değişmiştir. İtalyan mutfağı, Akdeniz mutfağının özelliklerini taşır. Dolayısıyla zeytinyağı yoğun olarak kullanılır. Peynir ve şarap çok sayıda çeşitleriyle mutfağın büyük bir bölümünü oluşturur. Kahve ve özellikle de espresso, İtalyan mutfağının önemli unsurlarından biridir.

İtalyan yemekleri çok sayıda meyve, sebze, sos ve et yemeğini içinde barındıran bir mutfaktır. İtalyan mutfağının en çok bilinen ve sevilen yiyecekleri ise çeşit çeşit makarna ve pizzalarıdır.

İtalyan yemek kültürünün karakteristik bir diğer özelliği ise bu kadar zengin bir menüye yakışan kalabalık sofralar, aile yemekleri ve uzun masa sohbetleridir.


il PadrinoRistorante İl Padrino
Cadde’nin ilk ve gerçek İtalyan’ı, Caddebostan’ın simgelerinden biri Ristorente İl Padrino, 1990 yılında, aileden ”lokantacı” bir mühendis tarafından kurulmuş; açıldığı günden itibaren gerek Cadde halkının, gerekse gerçek İtalyan tutkunlarının vazgeçilmez mekanlarından biri olmuştur. Yıllar içinde geliştirdiği gerçek ‘ İtalyan” menüsü, İtalya geleneğinden gelen kuvvetli mutfak kadrosu, geleneksel İtalyan lokantalarını aratmayan samimi ve sıcak atmosferi ile Ristorente İl Padrino başarısını, 2013 yılında İtalya Sanayi ve Ticaret Odalar Birliği’nin (Unioncamere) Dünya Gerçek İtalyan Restaurantları Ödülü’nü Türkiye’de ilk defa almaya hak kazanarak perçinlemiş.

Üstün lezzet, kalite ve hizmet anlayışıyla, yıllardır müşteri memnuniyetini sürdüren il Padrino, sürekli, yenilikçi ve tecrübesini yarınlara taşıyabilen bir mekandır.

Taze hamurdan hazırlanan makarnaları, birbirinden özenle hazırlanmış sosları, geniş pizza seçenekleri ve lezzetli ızgaralarıyla, gerçek İtalyan mutfağını deneyimleyebileceğiniz bir mekan. Bu kadar güzel yemeğin üzerine, unutamayacağınız lezzette tatlı seçenekleri de mevcut.

Spaghetti ai frutti di mare, carpaccio di manzo con rucala, deniz mahsullu risotto, buraya özgü İl Padrino pizza, Creme Brulee ve Tiramisu önerebileceğimiz ilk lezzetler arasında.

Adres: İskele Caddesi 8/C, Caddebostan
Tel: 0 (216) 385 93 19 – 0 (533) 920 99 38

 

JAPONYA
Japon mutfağı deyince insanların ilk aklına gelen sushi olur fakat aslında tempura, sukiyaki, udon, okonomiyaki, soba, ramen vb. yemekleri ile çok çeşitli ve zengin bir mutfaktır.

Japon mutfağı deyince pirincin önemini vurgulamadan geçmek olmaz. Biz Türkler’deki ekmek kültürü neyse Japonlarda da pirinci aynı şekilde görebiliriz. Bunun yanında bir ada ülkesi olması dolayısı ile balık ve deniz ürünleri, birçok kültürün Çin’den gelmesinden dolayı da Çin mutfağının etkileri de oldukça hissedilebilir. Japon mutfaginin özelligi, özellikle deniz ürünleri yemeklerinde çok taze malzeme kullanilmasi ve deniz ürünlerinin hemen hepsinin çiğ olarak da tüketilmesidir

Geleneksel Japon Mutfağının ana gıdası gohan, yani pilavdır. Pilav, her öğünün bir parçasıdır, hatta kahvaltının bile. Genel olarak Japon Mutfağı, diğer Doğu Asya ülkelerinin mutfaklarına benzer. Diğerlerine olan en önemli farkı yağ ve baharat kullanımının çok daha az olmasıdır. Kullanılan malzemelerin asıl, gerçek tadları muhafaza edilmeye gayret gösterilir. Mümkün oldukça mevsim için tipik olan taze malzemeler kullanılır.

Dünya mutfak literatürüne Tofu, Sasimi, Susi, Miso ve Tenpura gibi kelimeler Japon mutfak kültüründen girmiş ve Japon mutfağı günümüzde ünlü dünya mutfaklarından biri olarak kabul edilir hale gelmiştir.

Ayrica mevsimine göre taze sebze, meyve kullanmak çok önemlidir.

Hai SushiHai Sushi
Hai! Sushi, menüsü, servisi ve orijinal lezzetleri ile Japon mutfağının eğlenceli, sağlıklı, özendirici felsefesini en iyi sunan sushi adresi olma özelliğini Kalamış’ta da aynı şekilde koruyor.

Kalamış Marina’nın nefis atmosferinin tam ortasında yer alan Hai Sushi, konuklarına İstanbul’un karmaşasından uzak, keyifli bir sushi deneyimi yaşatıyor.

Sushi’nin nefis ritüelini daha da heyecanlı hale getiren Hai Sushi, oluşturduğu konveyör bant sistemi ile farklı lezzetleri bir araya getiriyor. Bir bant üzerindeki farklı renkte tabakların konukların önünden geçerek sürekli dönmesine dayanan sistemde, sushilerin çeşitleri ve fiyatları, sunuldukları tabağın rengine göre belirleniyor. Gözünüzün önündeki açık mutfakta hazırlanan bu sushilerden arzu ettiğinizi hemen alıp, ayrıca sipariş vermekle uğraşmadan keyfini çıkarabilirsinz.

Hai Sushi’nin benzersiz lezzetlerini evinde denemek isteyenler için ise, Suadiye’den Moda’ya kadar paket servis hizmeti veriliyor.

Adres: Amiral Fahri Korutürk Yat Limanı, Kalamış
Tel: 0 (216) 541 03 54

 

YUNANİSTAN
yunanistanYunan mutfağı, Yunanistan’ın ulusal mutfağıdır. Yüzlerce yıllık Yunan kültürünün (Antik Yunan ve Bizans dahil) mirasçısı mutfaktır. Balkan ve Akdeniz mutfaklarının bir parçasıdır. Girit mutfağını da kapsar. Geleneksel Girit Mutfağının temel öğelerini doğal kaynaklardan elde edilen besinler oluşturmaktadır. Zeytinyağlı yiyecekler ağırlıklıdır. Bununla beraber sebze ve et çeşitleri yoğun olarak tüketilirken, özellikle Yunan Adaları ve çevrelerinde sofralarda bol bol balık yemekleri görebilirsiniz.

Balık ülkesi diyebiliriz Yunanistan’a. Balık, Yunanistan için temel besindir. Akdeniz ürünlerinden incir, üzüm, portakal ve zeytin bolca yetişen ürünlerdir. Zeytinyağlı yiyeceklerin çok yaygın oluşu, zeytine bolca sahip olduklarındandır. Baharat kısıtlı kullanılsa da kekik, soğan, sarımsak vazgeçilmezdir. Limonun da önemli bir yeri vardır.

Mutfaklarında her türlü yiyecek bulunur. İçki de çok içtikleri için yemeklerinde mezeyi bolca kullanırlar. Ayrı bir meze kültürü gelişmiştir denebilir.

 

Maria'nin BahçesiMaria’nın Bahçesi
2004’te Maria Ekmekçioğlu ve eşi Haşmet Türközü tarafından İstanbul Küçükyalı’da kuruldu. Bahçesinde 150, kapalı alanda yaklaşık 300 kişi ağırlanabiliyor. Çeşme Alaçatı’da şubesi bulunan Maria’nın Bahçesi, Ege Mutfağı’nın dillere destan özel lezzetlerinin sunulmakta olduğu ender mekanlardan. Maria’nın Bahçesi’nde Kabak Çiçeği Dolması, Zeytinyağlı Cibes, Karides Sahanaki, İstifno Otunda Balık, Papucaki, Topik, Midye Salma, Paellai Ahtapot Izgara ve Kalamar Dolmacıkları, akla ilk gelenler lezzetlerden sadece birkaçı.

Deniz ürünleri ile arası olmayanlar için de farklı seçeneklerin olduğu mekanda Safranlı Enginar Kalbi, Meyvalı Kereviz, Portakal Sosunda Enginar, Kıymalı Tira Köfte, Kağıtta Kuzu, Ege’nin Hünkar Beğendi’si veya Izgarada Bahçe Soslu Bonfile gibi pek çok alternatif mevcut.

Adres: Turgut Özal Bulvarı No: 85 Küçükyalı / Maltepe
Tel: 0 (216) 519 9819

 

MOĞOLİSTAN
mogolistanMoğol yemekleri ana hatlarıyla dört bileşenden oluşur: et, un, patates ve süt ürünleri. Et haşlanıp özellikle tüm yağı ile birlikte tüketilir.

Moğol mutfağı et ağırlıklıdır. Özellikle barbeküleri çok lezzetlidir. Genel olarak et ve sebzeyi karıştırarak, yüksek ısıda pişirerek, çeşitli soslar eşliğinde servis edilir.

Moğol barbeküsünün geçmişi, Moğolistan’daki geleneksel av partilerine kadar uzanmaktadır. Yüz yıllar önce avlanma partilerinin ardından ziyafet çadırlarında toplanan Moğollar, et ve sebzeleri kılıçları ile dilimler ve bu karışımı kalkanların üzerinde, harlı ateşte pişirirlerdi. Bu fikir Batı’nın hizmet anlayışı ile modernleştirerek, günümüz “Mongolian Barbeque” konsepti yaratılmıştır.

 

Go Mongo - SuadiyeGo Mongo
Go Mongo konsepti ise gelen misafirlerin Moğol Barbeküsü yanında Asya mutfağının seçkin yemeklerinden tatmalarına olanak sağlama fikri ile geliştirilmiş ve Güney Asya (Vietnam, Endonezya, Malezya, Tayland, Singapur, Japonya) mutfaklarının seçkin örnekleri Uzak Doğulu şeflerinin yönetiminde menüye dahil edilmiştir.

Batılılaşmış versiyonda pişmemiş et, sebze, sos ve baharatlar yiyecek barında sergilenir. Bu barın hemen yanında daire şeklindeki ızgara bulunmaktadır. Yiyecek barından müşteriler kendi zevk ve tercihlerine göre hazırladıkları karışımı ızgarada görevli şefe pişirilmek üzere teslim eder ve dilerlerse yemeğin hazırlanışını da izlerler.

Yemeğin basit hazırlanış biçimi ve beş duyu organına hitap etmesi Go Mongo’nun yaratılmasında en önemli hareket olmuştur. Taze, düşük yağlı, yüksek vitaminli, sağlıklı karışımlar hazırlamak tüketicinin elindedir. Ayrıca et, balık, sebze sevenler kendi tercihlerine uygun zengin karışımlar oluşturabilirler. Bu konseptte yaratıcılığın limiti yoktur. Et, sebze ve baharat ve soslardan çok sayıda farklı karışım yaratmak mümkündür. Menülerinde yer alan diğer Asya mutfağı ürünleri Türk damak tadı ve beğenileri gözetilerek özenle seçilmiş ve uygulanmıştır.

Tasarımı Yalın Tan & Jeyan Ülkü İç Mimarlık tarafından gerçekleştirilen Go Mongo’ların dekorasyonunda Moğol yaşam stilinin temel öğesi “çadır”ın mekan içindeki mimari yansıması en çok dikkat çeken dekorasyon unsuru.

İş yemekleri için de uygun olan bu mekan, misafirlerinizle birlikte benzersiz bir lezzet deneyimi için ideal.

Adres: Suadiye Mah. Plaj Yolu Sok. No: 18 34740, İstanbul
Tel: 0 (216) 410 32 23

Benzer İçerikler

Bizi Takip Edin

Design Float Email Facebook Instagram YouTube

Kategoriler

Şehir Rehberi